Novo: Cagrisema bättre än Mounjaro i studie

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Det sade Novos forskningschef Martin Holst Lange under bolagets kapitalmarknadsdag på måndagen.
Data över långtidsblodsocker (HbA1c) visade i studien på att cagrisema i alla fall inte var sämre än Mounjaro.
Kombinationspreparatet cagrisema hade dosen 1 milligram för delkomponenterna cagrilintid och semaglutid medan tirzepatid använde dosen 5 milligram.
Ungefär 50 procent av patienterna globalt använder en dos på 5 milligram av tirzepatid eller lägre.
I en annan studie i fas 2 visade cagrisema på en nedgång med 2,4 punkter på en smärtskala (PI-NRS) för patienter med smärtsam diabetisk perifer neuropati (pDPN), vilket var en större nedgång än för placebogruppen som även bedömdes vara kliniskt relevant. Novo planerar att inleda en fas 3-studie inom pDPN under 2027.
Inom fetmaområdet har en studie med en högdosversion av cagrisema påbörjats under andra kvartalet 2026. Denna studie utvärderar patienter med fetma med eller utan diabetes.
Följ taggar

