Novo mot Lilly – analytiker ser ett dött lopp framför sig

Danske Bank ser framför sig ett tungviktsmöte då resultaten från studien Redefine 4 som jämför två kombinationsbehandlingar inom fetmaområdet. Novo Nordisks cagrisema jämförs i studien med Eli Lillys Zepbound.

Novo Nordisk och Eli Lilly går mot ett avgörande head-to-head i fetmastudien Redefine 4, där cagrisema ställs mot Zepbound. Enligt Danske Bank kan utfallet bli ett dött lopp – och då kan biverkningsprofilen bli avgörande.
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Danske Bank bedömer att det mest troliga utfallet blir en liknande viktnedgång för de båda läkemedlen, vilket skulle innebära att studiemålet om så kallad non-inferiority infrias, det vill säga att cagrisema därmed i alla fall inte är sämre än konkurrenten Zepbound.

Det framgår av en analys med en köprekommendation för aktien och en riktkus på 390 danska kronor.

En okänd faktor i studien uppger Danske Bank kommer att bli hur en flexibel dosering påverkar resultaten då tidigare studieresultat från Redefine 1 och Surmount 1 indikerar på en liknande viktnedgång för de båda fetmaläkemedlen.

I den berörda studien, som väntas komma att utläsas under det första kvartalet 2026, kommer Novo Nordisk även att utvärdera om det går att fastställa så kallad superiority, det vill säga om cagrisema kan ge en signifikant större viktnedgång än Zepbound.

Fokus kan skifta från kilon till tolerabilitet

Danske Bank bedömer att fokus i den jämförande studien snabbt kan skifta från effekt kring viktminskning till biverkningsprofilen för de båda läkemedlen. Banken framhåller dock att investerarna kan få komma att vänta på sådana jämförelser till den vetenskapliga kongressen ADA (American Diabetes Association) som går av stapeln den 5-8 juni 2026 i New Orleans, Louisiana. Detta då de övergripande resultaten från Redefine möjligen inte kommer ha sådan detaljnivå som krävs för en jämförelse av biverkningsprofilen.

Med ett resultat som visar non-inferiority och betryggande biverkningsprofiler bedömer Danske Bank att aktierna för de båda bolagen borde kunna stiga med 5 procent.

Danske Bank konstaterar att ännu så länge har cagrisema inte en fördel kring biverkningsprofilen.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel