TOPPNYHETER:

Nvidia-utmanaren Cerebras mot börsen – värderas till 40 miljarder dollar

Nvidia-utmanaren Cerebras förbereder nu en börsnotering som värderar bolaget till 40 miljarder dollar. Bolaget, som under sin kraftiga tillväxtresa lockat svenska investerare och slutit ett strategiskt avtal med OpenAI, siktar på att ta in 4 miljarder dollar i nytt kapital enligt uppgifter till Bloomberg.

NVIDIA-logotyp på en smartphoneskärm med finansiella diagram i bakgrunden
Cerebras försöker utmana världens största noterade bolag Nvidia Foto: Shutterstock
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Cerebras är en del av en växande grupp chiptillverkare som försöker utmana marknadsledaren Nvidia. Så sent som i januari slöt bolaget ett avtal med OpenAI, då AI-startupen var missnöjd med prestandan i Nvidias chip för AI-inferens.

Nu tar man nästa steg i utmaningen med en börsnotering som värderar bolaget till 40 miljarder dollar och där man strävar efter att ta in så mycket som 4 miljarder dollar, enligt källor med insyn som Bloomberg rapporterat om.

Växande värdering

Cerebras värdering har haft en kraftig uppgång under det senaste året. Så sent som i september genomförde bolaget en finansieringsrunda, där bland annat Klarna-grundaren Sebastian Siemiatkowskis Flat Capital investerade – investmentbolaget meddelade dock nyligen att man sålt av sitt innehav i Cerebras – och då värderades Cerebras till 8,1 miljarder dollar. I februari när ytterligare en runda slutfördes, uppgick den siffran till 23 miljarder dollar.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel