Nya siffror: Priserna på grantimmer ökar
Däremot ökade priserna på grantimmer.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Virkespriserna toppade under 2025 och har därefter kommit ner successivt. I Skogsstyrelsen statistik för andra kvartalet 2026 minskade exempelvis priserna för hela landet på både gran- och talltimmer med 9 respektive 12 procent och barr- och lövmassaved med 8 respektive 6 procent.
Siffrorna för tredje kvartalet visar inte på några större fortsatta prisnedgångar, istället ligger priserna kvar på förhållandevis oförändrade nivåer, störst förändring utgör priserna på grantimmer som ökar med 6 procent. Priserna på talltimmer minskade under kvartalet med 4 procent.
Brist på grantimmer
Efter stormen Johannes har det funnits ett större utbud av just talltimmer då 60-70 procent av all skog som föll var tall, medan det finns en bristsituation på grantimmer.
Priserna på barrmassaved var oförändrade under kvartalet, medan lövmassaved minskade med 1 procent, bränsleved minskade med 5 procent.
Statistiken är baserade på avverkningsuppdrag och är så kallade avräkningspriser. Det innebär att virkesavtalet ofta är tecknat vid en tidigare tidpunkt och att prisstatistiken därmed inte kan ses som aktuella marknadspriser. Priserna varierar också lokalt över landet.
Följ ämne och taggar


