TOPPNYHETER:

Oljepriset över 86 dollar fatet: ”Dominerar marknaden”

Oljepriset stiger till över 86 dollar per fat för första gången efter att Donald Trump meddelat att USA avser att återinföra en blockad av Hormuzsundet och införa en tull på 20 procent för trafik genom sundet.
Donald Trump.
Oljepriset stiger på nytt efter Donald Trumps senaste besked. Foto: TT Nyhetsbyrån

Det är första gången som priset på Brentolja stiger till över 86 dollar per fat sedan vapenvilan mellan USA och Iran förlängdes.

Uppgången följer efter måndagens kraftiga oljeprisrally, då priserna rusade med nästan 10 procent till följd av den ökade oron kring Hormuzsundet. Det var den största intradagsrusningen sedan 2020, enligt CNBC.

– De ökade spänningarna i Mellanöstern dominerar marknaderna, sade Mohit Kumar, strateg på Jefferies till Financial Times.

USA-terminerna pekar i olika riktning, där Dow Jones går mot en nedgång på 0,2 procent, S&P 500 mot en öppning runt nollan och Nasdaq mot en öppning på plus 0,4 procent.

Räntorna stiger

Stigande inflationsförväntningar som en följd av rusningen i oljepriser har också fått amerikanska långräntor att stiga.

Den amerikanska tioåringen, som är den som marknaden kollar mest på, stiger med en baspunkt till 4,6278 procent.

Samtidigt stiger 2-åringen, som i större utsträckningen följer förväntningar på Fed, 2 baspunkter till 4,2837 procent och 30-åringen med 1 baspunkt till 5,1104 procent.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel