Norska finansmannen Stein Erik Hagen har avlidit
Affärsmannen och Orklas styrelseordförande Stein Erik Hagen är död.
Han blev 69 år gammal.
– Hans bortgång var plötslig och oväntad, säger Orklas koncernchef Nils K. Selte.

Den norska affärsmannen Stein Erik Hagen gick bort under måndagen, uppger Orkla i ett uttalande på måndagen.
– Stein Erik Hagen har haft en enorm betydelse för Orkla i över 25 år och för norsk näringsliv genom flera decennier. Hans bortgång var plötslig och oväntad. Detta är en tung dag för många i Orkla, och för mig personligen. Genom mer än 30 års samarbete i olika roller har jag lärt Stein Erik känna som en ovanligt skarp affärsman med stor värme och generositet för dem han hade omkring sig. Mina tankar går nu till hans närmaste familj, säger Orklas koncernchef Nils K. Selte i ett pressmeddelande.
Hagen, som var en av Norges rikaste personer, etablerade sin första egna verksamhet 1976 och hade en lång karriär inom detaljhandeln och industrin. Genom familjebolaget Canica har Hagen stora ägarandelar i bland annat Orkla och Storebrand. Han har även byggt upp livsmedelskedjan Rimi.
År 2004 valdes han in till Orklas styrelse och två år senare tog han över ordförandeposten. För mindre än två veckor sedan valdes han om som styrelseordförande för Orkla.
Liselott Kilaas har valts till tillförordnad styrelseordförande för Orkla, uppger bolaget.

