Pensionsjättarna storköper i Saab – igen
Försvarskoncernen Saab hade en tyngre börstrend i slutet av november.
I samband med nedgången såg pensionsjättarna Alecta och AMF köpläge – och ökade antalet aktier för drygt 1 miljard kronor.
Det visar färska siffror från Holdings.

I början av november rapporterade EFN att pensionsförvaltarna AMF och Alecta köpt på sig Saab-aktier för drygt 1,2 miljarder kronor.
Då fördubblade Alecta sitt innehav, medan AMF, som tidigare saknade aktier, köpte in sig för första gången.
Nya siffror från ägardatatjänsten Holdings visar nu att Alecta och AMF ökar i Saab igen.
Alecta har köpt 1,2 miljoner aktier i Saab, motsvarande 0,22 procent av kapitalet, för 582 miljoner kronor. AMF har å sin sida köpt drygt 1 miljon Saab-aktier, motsvarande 0,19 procent av kapitalet, för 492 miljoner kronor. Köpen är verifierade i Holdings den 26 respektive 30 november.
Totalt äger Alecta 4,2 miljoner aktier i Saab, vilket motsvarar 0,8 procent av kapitalet. AMF äger nu 1,8 miljoner aktier, vilket motsvarar 0,3 procent av kapitalet.
Försvarssektorn har gått otroligt starkt det senaste året på börsen. Mycket på grund av den kraftiga upprustningen i Europa och stigande efterfrågan på militärt materiel och tjänster. Saab är sedan årsskiftet upp över 100 procent, men hade en tyngre period, tillsammans med andra försvarsaktier, i slutet av november när fredssamtalen mellan Ukraina och Ryssland intensifierades.
Största ägare i Saab (kapital, procent)
Investor 30,16 procent
Wallenberg Investments 8,71 procent
Blackrock 3,24 procent
Vanguard 2,82
Capital Group 1,69 procent
Källa: Holdings
Följ taggar
