Peter Hedlund: Förvånande positiva kursreaktioner

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Förvärv lyfter Troax orderingång
Stora förvärv har fått fart på säkerhetslösningsbolaget Troax som efter fem års kräftgång och en negativ kursutveckling på 60 procent lyfte rejält på förra rapporten. I dagens rapport är det återigen stora siffror på ytan med en orderingång som stiger 60 procent, men justerat för förvärv och valuta är det oförändrat.
Omsättningen växer däremot 5 procent organiskt och 51 procent totalt, men trots den organiska tillväxten faller rörelsemarginalen från 16,1 till 15,6 procent. Noterbart är att Troax tar en smäll på 6,5 miljoner euro i finansnettot för omvärdering av tilläggsköpeskilling. Med andra ord stiger prislappen för förvärven eftersom utvecklingen är bättre än väntat. Det är i grunden positivt, bara inte förvärven optimeras för lönsamhet på kort sikt och sedan lyfter prislappen och lämnar bolaget i sämre skick efter avstämningsperioden. Det saknas inte exempel i den kategorin men risken ska heller inte överdrivas.
Däremot tar Troax fortsatt engångposter, i detta kvartal 2,1 miljoner euro för produktionsflytt i Nordamerika, men tappar alltså i marginal trots den justeringen. Det beror primärt på en lägre bruttomarginal efter kostnadstryck på material i Europa och transporter samt mixeffekter generellt. Huruvida Troax förvärv fortsätter att leverera och om kostnadsinflationen går att föra vidare till slutkunden blir nyckelfrågor för investerarna framgent. Nettoskulden på 154 miljoner euro är just över 3 gånger ebitda så något större manöverutrymme för bakslag finns inte. Aktien belönades initialt i överkant efter dagens rapport men marknaden nyktrade till en stund in i handeln.
Paradox vinst dopas av försäljning
Dator- och konsolspelbolaget Paradox levererar en tillväxt på 15 procent men utan att specificera organisk utveckling eller valutamedvind. Sekventiellt är intäkterna ned 13 procent. Tillväxten drivs också primärt från ett förläggaravtal för Transport Fever 3, alltså inte ett eget spel. Inget fel med det, men det är kanske mer att likna med ett förvärv än organisk tillväxt. Kostnaderna för royalty & villkorade tilläggsköpeskillingar ökade därmed från 23 till 67 miljoner i kvartalet. Då skrevs också den villkorade köpeskillingen ned för Age of Wonders 4.
Rörelseresultatet dopas av en försäljning av Playrion med 40 miljoner kronor och underliggande lönsamhet är istället lägre. Kassaflödet är också åt svagare hållet och återigen lämnar Paradox redovisning en hel del att önska i våra ögon. Med ett cash ebit mått, som sektorkollegorna Coffee Stain och Embracer använder, är rörelseresultatet snarare 41 miljoner och inte 142. Att det är slagigt mellan kvartalen från tajming av spelsläpp är ofrånkomligt och man kan ha olika syn på vad ett representativt kassaflöde är. Men med ett börsvärde på 14 miljarder är det förvånande att dagens rapport lyfter aktien.
Följ ämne och taggar


