Peter Hedlund: Inget styrkebesked från Note
Note stiger på dagens rapport trots en omsättning i botten av prognosen. Valutamotvind och förseningar tynger bolaget medan marginalen håller emot organiskt och orderstocken ökar.

Rapportfloden närmar sig med stormsteg och idag rapporterade kontraktstillverkaren Note där börsen ger tummen upp och aktier stiger fem procent på en annars lite sur börs.
En stor anledning är sannolikt aktiens kräftgång in i rapporten där aktien var ner 18 procent från toppen i början på oktober och därmed sänkt förväntningarna. För rapporten i sig är inget styrkebesked där omsättningen minskar en procent organiskt och 2,5 procent i redovisade termer.
Vad marknaden verkat ta fasta på är troligen en högre justerad marginal som kom in på 11,4 procent (10,5) samt en orderstock för jämförbara enheter som ökar 11 procent. Vad gäller marginalen så bör man ha med sig att förvärvet av brittiska Kasdon bidrar med cirka 3 procent på omsättningen, man framförallt så svarar förvärvet för hela förbättringen av rörelsemarginalen. Det är om vi antar att Kasdon har samma höga rörelsemarginal som det senaste räkenskapsåret på 37 procent det vill säga.
Underliggande är det förmodligen en ganska blek utveckling i Västeuropa medan övriga världen istället organiskt vässar marginalen ordentligt till 8,2 procent (4,8). Note har en lite speciell geografisk indelning efter var produktionsenheterna är placerade. Övriga världen avser här Kina, Estland och Bulgarien. I Kina var det ner 5 procent och förbättringen avser primärt den estländska tillverkningen som servar norra Europa och växte hela 28 procent.
Bland kundsegmenten är det stora skillnader där miljöteknik växer starkt samtidigt som medicinteknik istället är klent. Försvarssektorn utmärker sig också med en lägre omsättning där vd Johannes Lind-Widestam pekar på svåra jämföresetal och förseningar. Förseningarna beror bland annat på produkttester och ska därmed vara just fördröjningar och inte utebliven försäljning vilket avspeglas i den högre orderstocken. Just försvarssektorn ska också hämmat Sverige där omsättningen var -7 procent.
Note Kv 4. | ||
Affärsområden | Tillväxt* | Omsättning, mkr |
Greentech | 17% | 163 |
Medtech | -18% | 119 |
Communications | -17% | 119 |
Security & Defense | -28% | 143 |
Industrial | 3% | 457 |
* Alla segments tillväxtsiffor är exklusive förvärv. | ||
Omsättningen är idag lägre än 2023 och organiskt är det sidledes. Note har dock investerat för mer kapacitet och menar att de står väl rustade för tillväxt i en bättre marknad. Det måste också till att man börjar uppvisa tillväxt snart då värderingen är omkring ev/ebit 14 för det senaste året.
Det kan förstås vara så att Note snart går in i en ny tillväxtfas men i mina ögon lockar inte den tuffa branschen för kontraktstillverkare om inte prislappen är väldigt låg. Note har också varit skickliga på att skydda lönsamheten, men frågan är om det finns utrymme för mycket högre marginaler.
Följ taggar
Finansiella instrument i artikeln
