Petter Stordalens rekord – mest lönsamma året någonsin
Fjolåret blev det mest lönsamma året någonsin för Petter Stordalens hotellimperium Strawberry Groups, rapporterar Kapital. Intäkter på nästan 19 miljarder norska kronor genererades, vilket kan jämföras med 17,9 miljarder 2023.
Ett nordiskt land går dock inte lika starkt som de andra – Finland.


I början av pandemin omsatte Strawberry Groups cirka elva miljarder kronor, vilket var rekordhögt då, säger Petter Stordalen till Kapital.
– Nu, fem år senare, har vi nästan fördubblat vår omsättning. Jag hade aldrig trott det.
Utöver intäkterna gick även andra nyckeltal bra. Företagets bruttorörelsevinst landade på knappt 1,6 miljarder norska kronor och vinsten före skatt slutade på cirka 900 miljoner, jämfört med 800 miljoner 2023.
Stordalen säger till Kapital att han räknar med nya toppnivåer 2025.
– Om någon hade sagt till mig, efter pandemin i mars 2022, att vi skulle ha en omsättning på över 20 miljarder 2025 och en vinst före skatt på en miljard, så hade jag inte trott på dem.
Enligt Affärsvärlden meddelar bolaget nu också att samtliga Clarion Collection-hotell byter namn till Home Hotel.
Räknar med fortsatt förlust i Finland
Under 2024 utökade Stordalen med 15 hotell och totalt har portföljen nu 249 hotell, vilket gör Strawberry till den näst största hotellkedjan i Norden.
Den svenska verksamheten generar mest sett till antal kronor i kontanter, tätt efterföljd av den norska. Kriget i Ukraina har dock påverkat koncernen i Finland.
– Tidigare besökte många ryssar Finland, och särskilt Helsingfors. Det var också ett nav för trafik från Asien, i och med att de flög över Ryssland, men det luftrummet är stängt nu. Det tar nog lite tid, men Finland kommer tillbaka, säger Stordalen till Kapital.
Han tillägger att det nog kommer att ta några år innan verksamheten blir lönsam i Finland.
– Jag räknar med att vi kommer att förlora pengar i Finland i ytterligare två eller tre år. Om vi har tur börjar vi tjäna pengar 2027. Vi bygger en stark position i Finland, men det tar tid och kostar pengar att positionera sig på en ny marknad.
Följ taggar
