Positiv indikation för AB Volvo – leveranserna rusar för konkurrent
Samtidigt upprepar storbanken Nordea sin köpstämpel och pekar på hög vinsttillväxt under det andra halvåret och nästa år.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Bland analytiker i aktiemarknaden finns tydliga förhoppningar på att lastbilstillverkarnas volymer ska öka under det andra halvåret, vilket ska ge en hävstång på marginalerna.
På torsdagen rapporterar den tyska jätten Daimler Truck med vd Karin Rådström leveranssiffror för det tredje kvartalet som ger stöd åt den tesen. Volymerna ökade med 26 procent till 91 260 enheter jämfört med samma kvartal i fjol. Sekventiellt ökar leveranserna med 5 procent.
Pareto skriver i ett morgonbrev att leveranssiffrorna är en positiv signal för andra lastbilstillverkare som AB Volvo med vd Martin Lundstedt och Traton med vd Christian Levin. Pareto räknar med att Volvos leveranser ökar med 12 procent under det tredje kvartalet, 6 procent i Europa och 40 procent i Nordamerika.
Starkt i Nordamerika
Ökningen drivs av den nordamerikanska verksamheten, där Daimler Truck är marknadsledande, där leveranserna ökar med 51 procent jämfört med i fjol och 9 procent jämfört med föregående kvartal.
Orderingången i Nordamerika har visat på starka siffror mellan december i fjol fram till och med sommaren, vilket har lyft förväntningarna om att produktionen ska öka under det andra halvåret. De senaste månaderna har dock ordersiffrorna från ACT Research varit mjukare, vilket har förklarats med att orderböckerna ännu inte har öppnats för nästa år samtidigt som det råder osäkerhet kring nya utsläppsregler.
För Mercedes-Benz, med fokus på Europa och Sydamerika, ökar leveranserna med knappt 3 procent jämfört med i fjol och med 3,6 procent jämfört med föregående kvartal.
I Europa är det tredje kvartalet säsongsmässigt svagt på grund av semestertider.
AB Volvo med vd Martin Lundstedts amerikanska varumärken är Volvo lastbilar och Mack Trucks. Även Scaniaägaren Traton med vd Christian Levin är verksamt på den nordamerikanska marknaden med varumärket International.
Banken: Hög tillväxt andra halvåret
I en kommentar på torsdagen inför Volvos rapport för det tredje kvartalet räknar Nordea med att rörelseresultatet under det andra halvåret ökar med 30 procent jämfört med året före och med 22 procent under 2027, drivet av högre volymer, bättre pris, servicetillväxt och valutaeffekter.
Nordea räknar med att orderingången för det tredje kvartalet hämmas av begränsad produktionskapacitet samt osäkerhet kring utsläppsregler, men räknar med att ledningen kommer att vara optimistisk för 2027 och guida för en medelensiffrig tillväxt i Europa och medelhög tvåsiffrig tillväxt i Nordamerika nästa år.
Nordea behåller sin köpstämpel men sänker riktkursen till 385 kronor från 395 kronor baserat på jämförelsemultiplar.
Följ taggar


