Positiv rapport för Traton – behåller prognos

Det tyska lastbilsbolaget Traton ökade det justerade resultatet med 11 procent för årets första nio månader jämfört med samma period i fjol.

Tratons svenske vd Christian Levin. Foto: TT NYHETSBYRÅN
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Lastbilsbolaget, som bland annat äger Scania, ökade sin rörelsemarginal till 9,3 procent från 8,6 i fjol.

”Väl medvetna om att det sista kvartalet kommer att bli utmanande, siktar vi fortfarande mot den övre delen av prognosintervallet”, skriver finanschefen Michael Jackstein i en kommentar.

En bidragande orsak till det positiva resultatet är att företagets orderingång i Nordamerika ökade avsevärt jämfört med samma period förra året. Även i Sydamerika var det en stark ökning av ordrar, framför allt i Brasilien.

En märkbar ekonomisk nedgång i EU27+3-regionen, särskilt i Tyskland, ledde till en betydande minskning av orderingången för lastbilar i den regionen.

Traton meddelar att de behåller sin prognos för helåret.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;