TOPPNYHETER:

Prognosjättarna Polymarket och Kalshi blockeras i Spanien

Spanien tar strid mot prognosmarknaderna Polymarket och Kalshi.
Nu blockeras de omtalade plattformarna tillfälligt i landet efter anklagelser om att de bedriver spelverksamhet utan licens.
Stor blå reklamaffisch för Polymarket med två mäns ansikten i profil och texten "OKAY trade"
Polymarket har vuxit snabbt efter USA-valet 2024 – men möter nu ökad granskning från myndigheter. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Spanien trappar upp jakten på prognosmarknaderna Polymarket och Kalshi genom en tillfällig blockering i landet. Myndigheterna anser att plattformarna bedriver spelverksamhet utan licens och har nu inlett en utredning mot de USA-baserade bolagen.

Enligt den spanska tidningen El País uppger källor inom det spanska konsumentdepartementet att telekomoperatörer har informerats om blockeringen och att den väntas träda i kraft inom sju till tio dagar beroende på operatör.

Spanien är inte ensamt om att slå ned på prognosmarknaderna. I april blockerade även Brasilien tillgången till Polymarket och Kalshi som en del av en offensiv mot plattformar som anses bryta mot landets spellagar.

Samtidigt har marknaden vuxit explosionsartat efter USA-valet 2024. Enligt Metahub Research stod Polymarket och Kalshi tillsammans för över 97,5 procent av den globala marknaden förra året. Polymarket gick samtidigt från färre än 1 000 nya användare i månaden före 2024 till omkring 100 000 nya användare per månad under det amerikanska presidentvalet, medan handelsvolymen steg till över 1 miljard, enligt analysbolaget.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel