Ras i Boliden-gruva

Ett ras har inträffat i Kristinebergsgruvan utanför Lycksele, rapporterar SVT. En person och en maskin ska ha fastnat i gruvan, som drivs av Boliden.

Boliden, genrebild.
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

– Det är 4-5 personer som är nere i gruvan för att gräva fram personen nu. Man har haft någon typ av talkontakt med personen, säger Niklas Zander, larmoperatör på räddningsregion Mittnorrland, till SVT.

Klas Nilsson, kommunikatör på Boliden, bekräftar uppgifterna och uppger att bolaget samarbetar med räddningstjänsten.

I slutet av mars tvingades Boliden att pausa sin produktion i Garpenberg efter förhöjd seismisk aktivitet, vilket resulterade i ett resultatbortfall på 400 miljoner kronor i det första kvartalet. Samtidigt tog Boliden en nedskrivning på 700 miljoner kronor.

– Det är lite motstridigt, struntar vi för en sekund i Garpenberg så är det ett jäkla bra kvartal. Det är bra priser och villkor, bra produktion och en bra kostnadskontroll, det rullar på egentligen allting, sade vd Mikael Staffas i en intervju med EFN i samband med gruvbolagets rapport i slutet på april.

Under andra kvartalet räknar Boliden med att påbörja produktionen igen och har guidat för en volym under 2026 på 1,5 miljoner ton. Inför året hade bolaget guidat för en produktion på 3,7 miljoner ton. 

Den åttonde maj tvingades dock Boliden utrymma personal efter ett nytt efterskalv i Garpenbergsgruvan.

– Efterskalv är inte ovanligt och kommer inte som en blixt från klar himmel. Vi bedömer inte det här som en ny händelse, men tar så klart situationen på allvar, sade kommunikationschef Klas Nilsson då till EFN.

Sedan årsskiftet är Boliden-aktien oförändrad men på ett år är aktien upp med 66 procent, i takt med att stigande metallpriser gynnat gruvsektorn.

På tisdagen stängde kopparpriset för första gången över 14 000 dollar per ton på London Metal Exchange och på onsdagen fortsätter priset upp över 14 100 dollar per ton. Detta efter att så sent som den 20 mars ha handlats kring 11 800 dollar per ton.

När Boliden meddelade marknaden om Garpenberg, kvällen till den 26 mars föll aktien med 20 procent.



Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel