Gruvjättar i börstopp – kopparpriset på ny rekordnivå
Kopparjätten Lundin Mining fortsätter att lyfta och toppar storbolagslistan på onsdagsbörsen efter att kopparpriset nått nya rekordnivåer. Även Bolidens aktie följer med upp.
– Koppar är inne i en supercykel, säger Arctics analytiker Christian Kopfer.

Vid 11.45 -tiden på onsdagens halvdagsbörs lyfter Lundin Mining och Boliden lyfte med 5,7 procent respektive 3,7 procent. Det placerade Lundin Mining i toppen av storbolagslistan och Boliden strax därefter på tredje plats.
Detta efter att kopparpriset fortsätter sin starka trend.
Kopparpriset över 14 000 dollar per ton
På tisdagen stängde kopparpriset för första gången över 14 000 dollar per ton på London Metal Exchange och på onsdagen fortsätter priset upp över 14 100 dollar per ton. Detta efter att så sent som den 20 mars ha handlats kring 11 800 dollar per ton.
Råvaruanalytikern Christian Kopfer på mäklarfirman Arctic Securities anser att de senaste veckornas starka trend ger stöd åt att koppar är inne i en supercykel.
– Jag tror att koppar är inne i en supercykel. Det är ett styrketecken att koppar är på all time high trots att det i det stora hela är ett rätt svagt konjunkturellt läge. Det är inte bara drivet av spekulation utan det finns en stark fundamental bas bakom, säger han.
Att kopparpriset står inför en supercykel har varit ett stort ämne de senaste åren och i fjol hade kopparpriset ett av sina starkaste år hittills, vilket EFN rapporterat. Sedan årsskiftet 2024/2025 har kopparpriset nu lyft med 60 procent.
Christian Kopfer tror att det ska fortsätta upp.
– Trenden är uppåt. Det är så pass stor efterfrågan de kommande åren som är svår att möta med utbudet, att det inte är omöjligt med 20 000 dollar på sikt, säger Christian Kopfer.
Tre faktorer bakom lyftet
Analytikern pekar ut tre faktorer bakom de senaste veckornas lyft.
De höga energipriserna i spåren av Mellanösternkonflikten väntas sätta nytt fokus på elektrifieringen, som kräver stora mängder koppar och har varit anledningen till att kopparpriset spåtts vara på väg in i en ny supercykel. Men istället för att fokusera på grön omställning förväntas krisen sätta fokus på energisäkerhet. Effekterna på elektrifiering och för kopparpriset är dock desamma, enligt analytikern.
– Högre oljepriser spelar koppar rätt i händerna eftersom det ger nya incitament till det som populärt brukade kallas för den gröna omställningen. Det har haft väldigt mycket motvind ett tag, men det som sker i Mellanöstern ger fart på elektrifieringen eftersom man vill bort från att vara beroende av fossila bränslen, säger Christian Kopfer.
Kortsiktigt har det stängda Hormuzsundet dessutom fått priset på svavelsyra att rusa eftersom regionen står för omkring en fjärdedel av världens produktion. Till skillnad från Boliden, som i stället producerar svavelsyra i sina smältverk, är en stor del av världens koppargruvor, främst i Chile, beroende av svavel.
– När det blir brist på svavelsyra finns det en oro för att det ska påverka utbudet av koppar, säger Christian Kopfer.
En tredje faktor bakom lyftet är att utbudet på aluminium har blivit stramt eftersom Qatar är en stor producent.
– Det är en stor substitutionsmetall för koppar, det vill säga att man kan ersätta koppar med aluminium när kopparpriset blir för högt, men nu är det inte så enkelt heller, säger Christian Kopfer.
Svenska börsvinnare
Sedan början av veckan har Lundin Mining lyft med 12,5 procent, även det bäst på storbolagslistan. De senaste åren har Lundin Mining med vd Jack Lundin gått mot att bli en allt mer renodlad kopparproducent, bland annat genom att sälja zinkgruvorna i Europa och nickelgruvan Eagle i USA. På ett år har Lundin Mining nu levererat en totalavkastning på 222 procent, vilket är klart bäst på Stockholmsbörsens storbolagslista. Tvåa är verkstadsjätten ABB som lyft med 85 procent.
Boliden har på ett år lyft med 77 procent, inklusive utdelning, efter att aktien rasade i samband med att bolaget tvingats dra ned på produktionen i Garpenberg på grund av förhöjd seismisk aktivitet.
Följ taggar



