Halvledarspecialisten om rapporten: ”Svårt att imponera”
Omsättning och vinst över förväntan räckte inte för att ge ordentlig skjuts åt börsens största bolag.
– Med så stora siffror har det blivit svårare och svårare att imponera, säger halvledaranalytikern Herman Ohlsson vid Brock Milton Capital.

Kl. 22.33 hade Nvidia tappat 1,6 procent.
CNBC pekar ut bolagets guidning för bruttomarginalen under nuvarande kvartal, som landade strax under förväntade 75 procent, som anledning till att aktien rör sig nedåt.
Detta trots att inom loppet av ett år sett omsättningen växa från 47 till 96,2 miljarder dollar.
– Rapporten kommer in över analytikernas förväntningar men enbart i lije med marknadens förväntningar vilket får aktien att backa, säger Herman Ohlsson.
– Marginalerna ser fortsatt stabila ut på 75 procent vilket är positivt men troligtvis för tidigt innan ökad konkurrens hade haft större inverkan.
Frågetecken kring guidning
Han konstaterar att det kommit att bli förväntat att Nvidia toppar marknadens förväntningar på omsättning och vinst.
Bruttomarginalen för nuvarande kvartal beräknas till 73,5–74,5 procent – något mindre än marknadsförväntningen på 75 procent.
Något som kan ses på en indikation på att konkurrensen hårdnar för Nvidia i takt med att AI-satsande bolag utvecklar egna chip.
– Det återstår att se vad som ligger bakom den minskade bruttomarginalen och om de ger någon guidning längre fram för denna, säger Herman Ohlsson.
Följ taggar


