TOPPNYHETER:

Just nu: Nvidia vänder uppåt efter rapporten

Väntan på Nvidias bokslut är över.
AI-dominanten slår rapportförväntningarna med bred marginal och efter ett inledande fall i efterhandeln vände aktien upp.
Man i svart kläder står framför NVIDIAs huvudkontor med armarna utsträckta. NVIDIAs gröna logotyp är synlig på taket ovanför glasfasaden.
Nvidias vd Jensen Huang. Foto: AP / TT Nyhetsbyrån

Nvidias rapportsiffror: Q2 2027 (brutet räkenskapsår)

Omsättning: 96,2 miljarder USD
Förväntat: 92,2 miljarder
Förra kvartalet: 81,6 miljarder (+81,6 % jmf med föregående år)

Vinst per aktie (justerad): 2,22 dollar
Förväntat: 2,09 dollar
Föregående kvartal: 1,87 dollar (5,4 % högre än väntat)

Källor: Factset, CNBC

På förhand bedömdes siffror som överträffade förväntningarna med marginal krävas för att Nvidia ska kunna börja dra ifrån storbolagsindexet S&P 500 efter ett trevande år på börsen.

Inför onsdagens rapportsläpp hade Nvidias försäljning överträffat marknadens estimat för de senaste 15 kvartalen.

Vid de senaste sex rapporttillfällena har den omedelbara reaktionen från marknaden varit negativ.

Så blev fallet inledningsvis även på onsdagskvällen. Kl. 23.03 hade aktien tappat 1,6 procent i efterhandeln på Wall Street.

CNBC pekad ut guidningen för nuvarande kvartal och intäkter från datacenter för det gångna kvartalet som troliga förklaringar till den negativa reaktionen.

Bruttomarginalen för nuvarande kvartal beräknas till 73,5–74,5 procent – något mindre än marknadsförväntningen på 75 procent, rapporterar Bloomberg.

Kl. 23.20 vände aktien till ett plus på 3,6 procent. Bloomberg pekar ut ett avtal med Amazon om att förse bolagets datacenter med ytterligare 2 miljoner grafikprocessorer under de kommande två åren som en möjlig anledning till scenförändringen.

Amazon såg samtidigt ett lyft på 0,5 procent.

Rapportbesked från Nvidia

Försvarar finansieringsupplägg

Nvidias finanschef Colette Kress beskriver efterfrågan på AI-infrastruktur som fortsatt ”extraordinär” för branschen som helhet och kommenterar de finansieringsupplägg som marknaden kommit att uttrycka bekymmer över:
”Många (bolag) växer snabbare än deras balansräkningar och långsiktiga kreditprofiler kan hantera. Som svar på detta har vi gått in uppgörelser som hjälper lunder säkra mark, energi och kapacitet för datacenter som krävs för att främja deras tillväxt.”

Lägre än väntat på hemmamarknaden

Enligt Bloomberg genererade den amerikanska marknaden intäkter på 60,1 miljarder dollar under det gångna kvartalet – klart under förväntade 67,5 miljarder dollar samtidigt som totalomsättningen överträffade förväntningarna med en marginal på 4 miljarder.

”Riskerar att kannibalisera”

Brock Milton Capitals halvledaranalytiker Herman Ohlsson pekade under kvällen ut bruttomarginalen och uppgifter om hur långt efter Nvidia ligger med sin orderbok som särskilt viktiga rapportbesked.

”Bruttomarginalen blir viktig för att se om ökad konkurrens har skapat prispress och backloggen för att ge marknaden ökad visibilitet kommande år”, skriver Herman Ohlsson i en kommentar till EFN.

Wedbush Securities räknade under onsdagen med att balans mellan tillgång och efterfrågan kan uppnås först år 2028 eller 2029.

Herman Ohlsson sällar sig till det läger som ser ökad konkurrens inom tillverkning från bolagets största kunder som ett växande hot mot Nvidias 80-procentiga marknadsandel på området.

På tisdagen uppgav Open AI att bolagets nya AI-chip Jalapeno, som tagits fram i samarbete med Broadcom, överträffat Nvidias utbud i flera testkategorier.

"Vi vet att flertalet ”hyperscalers” (AI-storsatsande bolag som Amazon, Alphabet, Meta och Microsoft) har börjat rampa upp produktionen av sina egna AI-chip vilket riskerar att kannibalisera på deras inköp av Nvidia-chip.”

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel