Revanschen: Tysk startup skriver europeisk rymdhistoria

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
I helgen skrevs rymdhistoria. Då blev den tyska startupen Isar den första kommersiella aktören att skjuta upp en raket i omloppsbana från Europa, närmare bestämt från rymdbasen Andøya i Norge. Uppskjutningen innebar en revansch för bolaget, vars första försök för 18 månader sedan slutade i en krasch efter bara 30 sekunder. Det markerar även ett steg i Europas ambition att komma ikapp den amerikanska rymdmarknaden.
Isars vd Daniel Metzler beskriver det hela som ett genombrott för Europas strategiska, ekonomiska och teknologiska framtid. På en presskonferens under söndagen sa Metzler att Isar nu ska ta itu med den enorma eftersläpningen inom global rymduppskjutningskapacitet.
– Det finns hårdvara över hela världen som bokstavligen sitter fast på jorden just nu. Satellitföretag, regeringar, alla står på väntelistan hos ett fåtal aktörer. Jag tror att det kommer att förändras nu. Vi har en massiv pipeline på tiotals miljarder euro att leverera, sa Metzler till FT.
Utmanar Space X
Rysslands invasion av Ukraina och ökad misstro mot Washington har fått europeiska ledare att skyndsamt sträva efter egen rymdkapacitet, inklusive satellitkonstellationer för spanings- och kommunikationsändamål. Isars plan är alltså att konkurrera med Elon Musks Space X som har skakat om den globala marknaden för satellituppskjutningar och kraftigt pressat priserna. Satsningens tyngd understryks av att Isar, vid sin senaste finansieringsrunda, nådde en värdering på omkring 2 miljarder euro.
Men Europa ligger fortfarande långt efter USA när det gäller förmågan att skjuta upp satelliter i rymden. Europeiska aktörer genomförde bara sju framgångsrika uppskjutningar i omloppsbana under 2025, samtliga från Franska Guyana i Sydamerika i stället för från det kontinentala fastlandet. Det kan jämföras med omkring 180 från USA, varav den övervägande majoriteten gjordes av SpaceX, och omkring 90 från Kina.
– I och med Trumps andra mandatperiod har Europa fått lära sig den hårda vägen att vi måste ha våra egna suveräna förmågor, sa Metzler till FT.


