Riksdagspartier överens om höjd pension

Riksdagspartierna är överens om höjd pension – en så kallad ”gas” i pensionssystemet, skriver Expressen.
Beskedet innebär en extra hundralapp i pension per månad.

Riksdagspartierna är överens om höjd pension. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Klockan 11 på tisdagen kommer Riksdagens pensionsgrupp hålla pressträff där de presenterar nyheterna.

Det nya beskedet innebär extra pengar i pension vid goda ekonomiska tider – till skillnad från nuvarande system där det bara finns broms som resulterar i mindre pengar i dåliga tider, skriver Expressen.

Enligt Ekot börjar det gälla från och med 2027 och pengarna fördelar utifrån hur mycket man har arbetat. Om man fortfarande jobbar sätts pengarna in på pensionskontot, och för pensionärer betalas det ut direkt i pensionen.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;