Säpo sänker terrorhotnivån i Sverige

Säkerhetspolischefen Charlotte von Essen har beslutat att sänka terrorhotnivån från ett högt hot till ett förhöjt hot, det vill säga från nivå 4 till 3 på den 5-gradiga skalan.

Säkerhetspolischefen Charlotte von Essen meddelade i dag att terrorhotnivån sänks från nivå 4 till nivå 3. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det skriver Säpo i ett pressmeddelande.

"Orsaken till beslutet är att hotbilden mot Sverige successivt har förändrats och att attentatshotet från våldsbejakande extremism dämpats under en tid", skriver de.

Säkerhetspolischefens beslut grundar sig på de bedömningar Säkerhetspolisen kontinuerligt gör av terrorattentatshotet mot Sverige, och en aktuell strategisk bedömning som Nationellt centrum för terrorhotbedömning (NCT) har gjort.

"Den samlade bedömningen är att attentatshotet från våldsbejakande extremism är inte lika högt som det har varit tidigare. Propagandan mot Sverige som har varit hotdrivande, där Sverige pekats ut som ett islamfientligt land, har under en tid mattats av", säger Charlotte von Essen i en kommentar.

Omvärldshändelser som tidigare varit hotdrivande bedöms samtidigt inte längre ha lika stor påverkan på terrorhotet som tidigare och flödet av underrättelser om attentatshot är inte lika högt.

Den senaste bedömningen gjordes i februari i år då terrorhotet mot Sverige främst bedömdes komma från ensamutförande med våldsbejakande islamistisk eller våldsbejakande högerextremistisk bevekelsegrund.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;