TOPPNYHETER:

SBB ger inte upp – kallar till ny stämma efter bakslaget

SBB ger inte upp försöket att lösa in bolagets samtliga D-aktier.
Efter att förslaget stoppats på fredagens extrastämma meddelar styrelsen nu att en ny stämma ska hållas senast den 10 december – med samma erbjudande till aktieägarna.
– Styrelsens bedömning är oförändrad. En avveckling av D-aktierna är enligt styrelsens uppfattning det bästa tillgängliga alternativet för SBB, säger bolagets styrelseordförande Lennart Sten i ett pressmeddelande.
SBB:s styrelse vill göra ett nytt försök att lösa in samtliga D-aktier efter att förslaget stoppats på fredagens extrastämma.
SBB:s styrelse vill göra ett nytt försök att lösa in samtliga D-aktier efter att förslaget stoppats på fredagens extrastämma. Foto: TT Nyhetsbyrån

Bolaget vill kalla till en ny extrastämma där aktieägarna återigen får ta ställning till samma erbjudande: 7,94 kronor kontant eller 1,567 nyemitterade B-aktier för varje D-aktie.

Beskedet kommer efter en turbulent extrastämma på fredagen, där flera D-aktieägare riktade skarp kritik mot SBB:s planer.

Trots att förslaget fick stöd av 92 procent av de representerade aktierna på fredagens stämma stoppades det av det särskilda majoritetskravet för D-aktierna. Endast 23 procent av samtliga D-aktier var representerade vid omröstningen, och omkring 13 procent av de utestående D-aktierna röstade nej.

– Det är den lösning som bäst stärker bolagets finansiella flexibilitet, förbättrar tillgången till kapital och skapar de bästa förutsättningarna för långsiktigt värdeskapande för samtliga aktieägare, säger Lennart Sten.

Följ ämne och taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel