TOPPNYHETER:

SCA stiger på analytikernas rapport: ”Kommer imponera vinstmässigt”

Skogsbolaget SCA steg till toppen av Stockholmsbörsens storbolagsindex i den inledande onsdagshandeln, efter att bolaget lyfts fram i Swedbanks skogsrapport.
Ulf Larsson, vd på SCA. Foto: Sven Lindwall
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Swedbanks och SB1 Markets analytiker bedömer i rapporten att marknaden har en alltför försiktig syn på kommande prisförbättringar i både SCA och Billerud.

"För SCA tror vi också att marknaden underskattar det positiva stödet från nyinvesteringar framför allt från Obbola-bruket", skriver analytikerna som bedömer att bottenläget i industrin bör vara passerat.

SCA, Holmen och finska UPM-Kymmene har enligt analytikerna hållit intjäningen på goda nivåer under det första kvartalet, trots att det blev det sämsta för den nordiska skogsindustrin på många år. Gemensamt för bolagen är att de har integrerade affärsmodeller med egen skog och elproduktion, skriver de i rapporten.

SCA är sedan tidigare SB1 Markets sektorfavorit bland skogsbolagen och SB1 har ett köpråd på aktien. Analytikern Johannes Grunselius pekar dessutom ut SCA i positiva ordalag i en videokommentar från den 26 maj, där han bedömer att bolagets stora egna skogsbestånd gör bolaget mycket konkurrenskraftigt, då vedråvarupriserna väntas öka på sikt på grund av råvarubrist.

"När vi är en fas där vi bottnar ut i konjunkturen och när de här strukturella störningsmomenten upphör tror jag att det här är ett bolag som kommer imponera de kommande åren vinstmässigt", säger Johannes Grunselius.

SCA steg med 2,5 procent efter drygt en timmes handel och Billerud, som handlas exklusive utdelning på 2:00 kronor, sjönk med 2 procent. Holmen steg med 0,9 procent medan Stora Enso höjdes 0,6 procent.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel