Securitas säljer flygplatsverksamhet i USA
Säkerhetsföretaget Securitas har avyttrat Global Elite Group, en del av bolagets flygplatsverksamhet i USA. Under 2025 uppgick verksamhetens försäljning till cirka 100 miljoner dollar, närmare 1 miljard svenska kronor.

Securitas nämner ingen försäljningssumma men uppger att transaktionen har genererat "en realisationsvinst" som kommer att redovisas som en jämförelsestörande post i det första kvartalet 2026.
Köpare är H.I.G. det amerikanska investeringsföretaget H.I.G Capital.
Global Elite Group är en USA-baserad leverantör av säkerhetstjänster till flygplatser, flygbolag och flygplatsrelaterade företag i USA, med cirka 1 800 anställda.
Securitas pressmeddelande innehåller få detaljer, men bolaget har länge arbetat med sitt strategiska utvärderingsprogram som syftar till att öka marginalen mot bolagets numera uppnådda mål på 8 procent vid utgången av 2025.
– Vi har inte kommenterat marginalen i bolaget, så du får utgå ifrån att den är i linje med vår security services/guarding-marginal, uppger Securitas ir-chef Micaela Sjökvist för EFN.
Under det fjärde kvartalet uppgick Securitas rörelsemarginal inom Säkerhetstjänster till 6,6 procent och till 6,0 procent för helåret. Det går att jämföra med den klart högre marginalen inom affärsområdet Teknik och säkerhetslösningar som var 12,7 procent i det fjärde kvartalet och 11,5 procent för helåret 2025.
– Vi är nöjda över att ha slutfört denna avyttring till H.I.G. Capital. Det är en solid verksamhet med starka kundrelationer och ett engagerat team, och H.I.G. är väl positionerade att fortsätta utveckla verksamheten till nytta för både kunder och medarbetare. Denna avyttring är en del av vårt strategiska utvärderingsprogram, som snart är slutfört, där vi förändrar vår affärsmix och geografiska närvaro för att bygga ett skarpare och mer fokuserat företag för framtiden, kommenterar Securitas vd Magnus Ahlqvist i pressmeddelandet.
Följ taggar



