Sex aktier att köpa nu – när börsen skiftar fokus

Stockholmsbörsen återhämtar sig på tisdagen efter förhoppningar om en vapenvila i Mellanöstern. Men läget är fortfarande osäkert, betonar Swedbanks aktiestrateg Robert Oldstrand, som rekommenderar en "neutralt allokerad" portfölj. I denna ser han Investor och Securitas som bra portföljval.
– Om man har en sparhorisont på 5-7 år med medelriskaptit så är 55 procent aktier och 45 procent räntor en bra fördelning, säger han.

Genrebild på börssiffror och Robert Oldstrand.
Robert Oldstrand tipsar om sex aktier att köpa när börsen nu börjar skifta fokus igen. Foto: Pressbild/Shutterstock
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

På tisdagen studsar Stockholmsbörsen tillbaka på förhoppningar om en vapenvila i 12-dagarskriget mellan Israel och Iran. Samtidigt är det fortfarande en börs som Swedbanks aktiestrateg Robert Oldstrand beskriver som osäker.

– De här senaste dagarna har varit en ytterligare osäkerhetsfaktor för marknaden att hantera. Nu ser vi en de-eskalering, men det tar inte bort den underliggande problematiken med tullar, amerikansk budget och så vidare, säger han.

4 juli måste den amerikanska kongressen ta ställning till Donald Trumps skatteförslag – "Big Beautiful Bill" – och 9 juli ska tullavtalen vara på plats.

– Det är dessa punkterna som fortfarande hämmar aktiemarknaden.

Utesluter inte rekyl

I en intervju med EFN från tidigare i veckan så betonade DNB Carnegies aktiechef Karl Hedberg att han framför allt ser risker på nedsidan – och förutspådde en rekyl om 5-10 procent under sommaren.

Ser du samma risk på nedsidan?

– Det är ett sånt läge på marknaden så det går inte att utesluta. Aktiemarknaden har gått förvånansvärt starkt trots alla negativa nyheter och allt brus, så vi utesluter inte ett sådant scenario. Sedan är det ingen garanti för att det kommer komma ner heller, men i närtid skiftar börsens fokus från makro till mikro.

– Skulle rapportperioden visa på fallande lönsamhet och dåliga utsikter så kan aktiemarknaden reagera negativt. Det finns olika katalysatorer för en rekyl.

Tipsar om att vara "neutralt allokerad"

Robert Oldstrand lyfter fram att banken just nu är "neutralt allokerade" i sin investeringstrategi. Nästa vecka kommer de med en uppdaterad investeringsstrategi.

Hur går det att kopiera denna investeringsstrategi som privatperson?

– I en allokeringsportfölj ska man ha en viss andel aktier kontra räntor som känns riskavvägd. Om man har en sparhorisont på 5-7 år med medelriskaptit så är 55 procent aktier och 45 procent räntor en bra fördelning – och sen ska man inte avvika från den bilden vid en neutral allokering.

Samtidigt säger Robert Oldstrand att det kan vara svårt att kopiera exakt för privatinvesterare, men han rekommenderar småsparare att hålla i sitt månadssparande även på en stökig börs.

Investor ett "bra portföljval"

På frågan om vilka aktier som skulle utgöra en bra vikt i en neutralt allokerad portfölj tipsar Robert Oldstrand om att inte stirra sig blind på sektorer.

– Man ska inte låta sig färgas allt för mycket av en viss sektor, utan kolla på enskilda förutsättningar för casen. Jag gillar Investor och Ratos – det är två bolag som kan agera utifrån styrkeposition.

Vad gillar du med Investor och Ratos?

– Investor har en urstark balansräkning och känns som ett bra val att ha i portföljen. Ser också uppsida om de kan hitta förvärv inom sin onoterade portfölj, alltså Patricia Industries, och på så sätt kunna växa sitt substansvärde.

– Ratos har inte varit en bra resa aktiemässigt de senaste åren, men de har börjat förädla sina portföljbolag, målet är att minska säsongsvariationen i vinsterna och öka lönsamheten. Bra rapporter under den senaste tiden så jag ser det som en intressant aktie.

Securitas en "allvädersaktie"

Andra aktier som han lyfter fram som intressanta är Sandvik, AB Volvo och Assa Abloy.

– Sedan är Securitas en allvädersaktie när det är oroligt på marknaden, men caset är högintressant på egna meriter säger Robert Oldstrand.

Det finns de som oroar sig för Volvos USA-försäljning, vad säger du om det?

– Vi ser framför oss en konjunkturell återhämtning och jag tror det finns uppsidespotential på försäljningen utanför USA. Stark balansräkning och lågt värderat.

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;