Simplicity förvärvar Norron
Kreditveteranerna Jan Törnstrand och Peter Werleus följer med till Simplicity, bekräftar de för EFN.

Simplicity har ingått ett avtal med Norron om att förvärva fondförvaltningsverksamheten bestående av fem fonder. De fem fonderna består av två företagsobligationsfonder, en aktiefond och två absolutavkastandefonder.
Baserat på dagens volymer kommer Simplicity efter förvärvet att förvalta över 51 miljarder kronor, där majoriteten är inom företagsobligationsfonder.
– Genom förvärvet av Norrons förvaltningsverksamhet tar vi nästa steg som en av de största oberoende kapitalförvaltarna i Sverige och stärker framför allt vår position inom förvaltning av företagsobligationsfonder, kommenterar Henrik Tingstorp, vice vd på Simplicity i pressmeddelandet.
Samtidigt bekräftar Norrons rutinerade förvaltare Jan Törnstrand och Peter Werleus att de kommer att följa med till Simplicity.

