TOPPNYHETER:

SK Hynix högst värderat i Sydkorea – går om Samsung

Det sydkoreanska chipbolaget SK Hynix gick på måndagen om teknikkonglomeratet Samsung Electronics som landets högst värderade bolag.
Börsmäklare i Sydkorea.
SK Hynix har gynnats av AI-boomen. Foto: Börs och finans

Det skriver Reuters.

SK Hynix har gynnats av AI-boomen och har hittills i år stigit 340 procent, och på måndagen summerades bolagets marknadsvärde till cirka 1.350 miljarder dollar, vilket är strax över Samsungs Electronics värde, bort sett från preferensaktier.

"Framväxten av skräddarsydda AI-minnen förändrade branschens ekonomi i grunden och gjorde det möjligt för SK Hynix att etablera sig som marknadsledare", säger Kim Sunwoo på Meritz Securities.

Samsung Electronics sade i ett uttalande att alla beräkningar av företagets börsvärde bör inkludera preferensaktier. Med dessa inräknade är bolaget fortfarande högre värderat än SK Hynix.

SK Hynix går vidare mot en särnotering på Nasdaq-börsen i New York.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel