Spänd väntan inför viktiga siffran: ”Kan ge Fed andrum”
Över Atlanten är tongångarna också försiktiga.
– Då kan det ge Fed lite andrum, säger Robert Oldstrand, aktiestrateg på Swedbank, om den stundande siffran.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Det är minst sagt försiktiga rörelser på Stockholmsbörsen på fredagen.
Både breda OMXSPI och storbolagslistan OMXS30 pendlar kring över nollan vid 11-tiden. I toppen av storbolagslistan hittas bland andra SCA, H&M och Sandvik medan AB Volvo, Essity och Tele2 hittas i bottenskiktet.
Samma mönster syns i USA inför börsens öppning. Där pekar terminerna för de ledande indexen på en öppning svagt uppåt samtidigt som USA-räntorna handlas stabilt. Räntan på den amerikanska tioåringen sjönk 1 punkt till 4,76 procent medan Brentoljan handlades oförändrat kring 95 dollar per fat.
Räntorna sjönk på torsdagen efter att Fed-guvernören Christopher Waller sagt att centralbanken kan hålla räntan oförändrad vid septembermötet så länge kommande inflationsdata inte bjuder på några överraskningar.
Marknaden förväntningar inför rapporten är att den visar att antalet sysselsatta ökade med 56 000 personer efter den oväntade nedgången i juli. Arbetslösheten väntas samtidigt ligga kvar på 4,1 procent och de genomsnittliga lönerna väntas öka med 0,3 procent i månadstakt. Goldman Sachs ligger dock betydligt lägre och tror på 40 000 nya jobb i augusti.
Risk att räntorna pressas upp
Jobbrapporten kommer i ett läge när marknaden bedömer att sannolikheten för en räntehöjning från Fed på 25 punkter ligger på 50 procent.
Frågan är därför om statistiken ger Fed tillräckligt med skäl att avstå från en räntehöjning i september.
– Marknaden behöver en rapport som är tillräckligt svag för att ge Fed ett skäl att hålla räntorna oförändrade, men inte så svag att den förstärker recessionsoron, säger Linh Tran på nätmäklaren XS till Bloomberg.
– Starkare sysselsättning och löneökningar än väntat kan åter pressa upp räntorna och tynga aktiemarknaden.
Skulle statistiken ligga nära analytikernas förväntningar och samtidigt visa en dämpad löneutveckling skulle S&P 500 åter få förutsättningar att testa rekordnivån, menar Lihn Tran.
Expert: Det kan vara lite positivt börsen
Att börserna handlas avvaktande inför jobbsiffran är inte oväntat, menar Robert Oldstrand, aktiestrateg på Swedbank.

– Men får vi en siffra i dag som avviker åt endera hållet så kan det skifta förväntansbilden. Om vi av någon anledning får in en jättestark siffra så kanske det kan spela på argumenten för en räntehöjning framöver, och att marknaden börjar prisa in det. Alternativt, får vi en väldigt svag datapunkt kan det minska sannolikheten för räntehöjningar.
Skulle siffran däremot komma in i linje med marknadens förväntningar lär det hela ”vara glömt på måndag” för marknaden. Men det skulle kunna vara lite ”stödjande” för börsen i det korta loppet.
– Och kommer det in lite svagare data kan det faktiskt vara lite mer positivt börsen ur den aspekten att man kanske ser att det ger Fed lite andrum. Men det är kortsiktigt. Det är ändå inflationsdatan som kommer nästa vecka som kommer spela roll.
Följ taggar


