Resultatlyft för Björn Borg – vd: ”Starkt kvitto”
Klädbolaget Björn Borg redovisar en något stigande omsättning, men framför allt ett stärkt rörelseresultat i det fjärde kvartalet.
”Starkt kvitto på styrkan i vår affärsmodell”, kommenterar vd Henrik Bunge.
Inderes analytiker Lucas Mattsson spår en uppgång i aktien under dagen.

Nettoomsättningen uppgick till 238 miljoner kronor, att jämföra med 235 miljoner kronor under jämförelsekvartalet.
”Underkläder minskar något under kvartalet, samtidigt som vi ser betydande tapp inom både väskor och skor, vilket inte är tillfredsställande. Här ökar vi nu både fokus och investeringar. Samtidigt ser vi fortsatt god tillväxt inom övriga produktgrupper såsom strumpor och badkläder”, heter det i rapporten.
Bruttomarginalen uppgick till 54 procent, strax över jämförelsekvartalets 53,3 procent.
Stärkt rörelseresultat
Rörelseresultatet landade på 21,6 miljoner kronor, att jämföra med 16,8 miljoner kronor i jämförelsekvartalet.
”Att i en fortsatt utmanande omvärld förbättra rörelseresultatet med över 28 procent är ett tydligt och starkt kvitto på styrkan i vår affärsmodell”, kommenterar vd Henrik Bunge.
En utdelning om 3:00 kronor per aktie föreslås för helåret 2025, vilket är oförändrat från fjolårets.
Analytikern: Spår uppgång i aktien
Lucas Mattson, analytiker på Inderes, bevakar bolaget och ser att omsättningen var i linje med förväntat medan ”rörelseresultatet var höjdpunkten i rapporten”.
”En stark försäljningsökning inom den lönsamma kanalen egen e-handel, tillsammans med väldigt god kostnadskontroll, gjorde att resultatet överträffade våra förväntningar”, skriver han i ett SMS.
Han spår ett kurslyft.
”Jag tror att marknaden kommer att ta fasta på det starka resultatet och handla upp aktien under dagen”, skriver han.
