Stigande resultat för Skistar – sämre bokningsläge
Fjällturismbolaget Skistar har öppnat böckerna för det andra kvartalet i bolagets brutna räkenskapsår. Det gör man med en ökad omsättning och ett förbättrat rörelseresultat. Bokningsläget för innevarande vintersäsong är lägre än under jämförelseperioden.

Omsättningen för det andra kvartalet steg med 8 procent till 2 986 miljoner kronor. Det var dock strax under Bloombergs konsensus på 3 029 miljoner kronor.
”Det andra kvartalet är vårt viktigaste kvartal och det är med stolthet jag noterar våra siffor. Det är också glädjande att vi i vårt viktigaste kvartal ökar såväl kundnöjdhet som vårt viktiga mått antalet sålda skiddagar”, kommenterar vd Stefan Sjöstrand.
I EFN:s sändning betonar han sedan att ”samtliga intäktsströmmar” ökat under kvartalet.
Ett särskilt försäljningslyft syntes i bolagets sportbutiker – som dock enbart står för 8 procent av den totala försäljningen.
”Extra glädjande är att vår satsning på sportbutiker bär frukt, med en omsättningsökning på 19 procent”, kommenterar vd Stefan Sjöstrand.
Stigande resultat
Rörelseresultatet landade på 1 277 miljoner kronor för perioden, vilket är en förbättring med 77 miljoner kronor motsvarande 6 procent. Justerat för rearesultat i exploateringstillgångar ökade rörelseresultatet med 8 procent.
Rörelseresultatet var dock något sämre än 1 300 miljoner kronor, enligt Bloombergs estimat.
”Trots fortsatt makroekonomisk osäkerhet står fjällsemestern stark, och vi ser ett ökat intresse för att semestra med SkiStar. Vi har haft fler gäster än någonsin och dessutom satt rekord i antal sålda skiddagar i kvartalet, 4,7 miljoner, en ökning med 2 procent”, kommenterar vd Stefan Sjöstrand i rapporten.
Sämre bokningsläge
Samtidigt är bokningsläget 2,7 procent lägre för vintersäsongen 2025/2026 jämfört med samma period föregående år. För vintersäsongen 2026/2027 ligger bokningsläget på samma nivå som vid motsvarande tidpunkt förra året.
I EFN:s sändning lyfter Stefan Sjöstrand fram att bokningsläget delvis är missvisande utifrån att skistar inte har mer än 40 procent av de tillgängliga bäddarna på sina destinationer – och att andra kvartalet blev ett rekordkvartal trots ett bokningsläge som initialt sett var sämre.
– Vi ser att fler och fler gäster nyttjar andra bokningsalternativ som AirBnB eller Facebook, men det spelar inte någon jättestor roll för oss. Det viktiga är att gästerna kommer och besöker oss på våra destinationer, säger han i sändningen.
Resultat efter skatt uppgick till 979 miljoner kronor (928 miljoner kronor). Resultatet per aktie uppgick till 12:48 kronor, upp från 11:84 kronor.





