TOPPNYHETER:

Stockholmsbörsen mot odramatisk öppning

Stockholmsbörsen går mot en odramatisk fredagsöppning.
Bland enskilda aktier lär det bli mer dramatik, bland annat efter en katastrofrapport från Volvo Cars.
Diagrammet har en mörk bakgrund med färgglada linjer i olika färger som representerar olika aktiers prisförändringar över tiden.
Stockholmsbörsen väntas öppna relativt oförändrat på fredagen. Foto: Cornelia Jönsson

Torsdagen bjöd på stora nedgångar på Wall Street där tekniktunga Nasdaq noterade sitt näst största fall hittills i år. Asienbörserna har bjudit på en blandad utveckling under fredagsmorgonen.

Europaterminerna pekar mot en öppning kring nollstrecket, det gör även handeln för Stockholmsbörsen på IG Markets.

Under morgonen har det kommit en lång rad rapporter från flera tunga bolag.

Det största utropstecknet är Volvo Cars som lyckades göra analytikerkåren extremt besviken. Rörelseresultatet på minus 5,6 miljarder kronor var betydligt sämre än den förväntade förlusten på 0,9 miljarder kronor.

”Det är ingen idé att skräda med orden. Volvo Cars rapport är en katastrof”, skriver EFN:s analytiker Jonathan Axelsson.

Samtidigt ska bolaget spara mer. Kostnaderna ska minskas med 5 miljarder kronor och 2 500 anställda – varav 2 000 i Sverige – ska bort. Men inte ens det imponerar på proffsen.

– Tveksamt, jag tror att i den marknad Volvo Cars befinner sig i just nu så hade det nog behövts mer för att åtminstone övertyga marknaden, säger Lars Söderfjell, aktiechef på Ålandsbanken, i EFN Morgon.

Det andra, och uppenbarligen mer välmående, AB Volvo rapporterade ett rörelseresultat i linje med förväntningarna. Omsättningen kom in under förväntan medan marginalen var oväntat hör.

– Jag tycker inte det sticker ut tillräckligt mycket för att aktiemarknaden ska bli imponerad, säger Ålandsbankens aktiechef Lars Söderfjell.

Försvarsjätten Saab slog förväntnignarna för det tredje kvartalet, där särskilt orderingången stack ut positivt.

”En mindre positiv kursreaktion är motiverad, men den dämpas av den höga värderingen”, skriver Handelsbanken i en färsk analys.

Bland övriga rapportörer märks livekasinoleverantören Evolution som visar tillväxt för första gången på fyra kvartal, Electrolux som växte mer än väntat och Intrum som tog en nedskrivning på nästan 1,5 miljarder kronor.

Securitas rapporterade ingen tillväxt, rapporten var motsvarade dock i stora drag analytikerkårens förväntningar. Frågan är om det räcker, en som inte tror det är EFN:s analytiker Peter Hedlund.

– Det borde bli en klar nedgång, säger han i EFN Morgon.

Mätteknikbolaget Hexagon överträffade analytikernas förväntningar och rapporterar den högsta organiska tillväxten på fem år.

– En bra rapport. 13 procents organisk tillväxt har lite wow-faktor för mig, säger Lars Söderfjell.

Han ser också tydliga övergripande ljuspunkter i rapportfloden.

– Det positiva medskicket från dagens och gårdagens rapporter är att det inte ser ut som att vi tappar momentum i konjunkturen, säger han.

På fredagen är det också dags för Prisjakt att debutera på börsen, erbjudandet blev övertecknat flera gånger om, enligt ett pressmeddelande.

Följ ämne och taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel