TOPPNYHETER:

Stockholmsbörsen öppnar på grönt – Saab i topp

Stockholmsbörsen inleder tisdagen på grönt efter gårdagens lättnadsrally.
Saab toppar storbolagslistan efter att ha tagit en ny fransk order.
Oljepriset fortsätter samtidigt att backa.
Börshandelsplattform med gröna och röda aktiekurvor och finansiell data på skärmen.
Stockholmsbörsen inleder tisdagen med uppgångar. Foto: Lisa Mattisson

Wall Street noterade nya rekord medan de ledande börserna i Asien handlades oregelbundet efter beskedet om att USA och Iran har kommit överens om att öppna Hormuzsundet på fredag. Avtalet har signerats elektroniskt av bägge länder men ska skrivas under på fredag i fysisk form.

Samtidigt har USA:s vicepresident JD Vance uppgett för CNN att avtalet är ”mycket allmänt” och att detaljerna ska förhandlas i kommande samtal. Marknadens blickar är även riktade mot när flöden genom Hormuzsundet kan återupptas.

Brentoljan handlas under tisdagsmorgonen ned 0,5 procent till 82,74 dollar per fat. WTI-oljan handlas samtidigt runt 80,50 dollar fatet.

Stockholmsbörsen, som stängde tydligt uppåt på måndagen, öppnar på grönt i den inledande handeln.

Några minuter efter öppning är breda OMXSPI upp 0,5 medan storbolagslistan OMXS30 öppnar upp 0,6 procent.

I toppen av storbolagslistan hittas flera tunga bolag. Saab, Alfa Laval, Atlas Copco, ABB, Sandvik och Ericsson är upp mellan 3 och 1 procent. Mot strömmen går SCA och Essity som backar 0,8 respektive 0,4 procent.

Saab har under morgonen tagit en order på pansarvärnsvapen NLAW från franska upphandlingsmyndigheten för försvarsmateriel. Leveranserna planeras mellan 2026 och 2030. Något ordervärde anges inte i pressmeddelandet.

Norwegian backar

Securitas meddelade på måndagskvällen nya finansiella mål för perioden fram till 2030 inför kapitalmarknadsdag på tisdagen. Aktien stiger 1 procent.

EQT-aktien stiger 0,2 efter att fonden EQT IX har slutfört försäljningen av cirka 30,7 miljoner B-aktier i kyl- och klimatkontrollbolaget Beijer Ref genom en placing, i linje med besked som gavs tidigare på måndagen.

En av dagens morgonens stora nyheter är att Petter Stordalen blir en av Norweigans största ägare efter en miljardaffär där Norweigan köper Nordic Leisure Travel Group, som bland annat äger Ving. Samtidigt öppnar Norweigan för en börsnotering i Stockholm. Norwegian-aktien backar nästan 3 procent på Oslobörsen.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel