TOPPNYHETER:

Storbanken om guldraset: Tre faktorer kan lyfta priset

Guldet har tappat närmare en fjärdedel sedan toppen i slutet av januari.
Men nu kan en vändning vara på väg, rapporterar CNBC.
Morgan Stanley pekar ut tre faktorer som kan lyfta guldpriset på nytt – och ser 4 000 dollar som ett starkt golv.
Närbild på en guldtacka med graverad text om guldets renhet.
Guldpriset har tappat närmare en fjärdedel sedan rekordtoppen i januari. Nu pekar Morgan Stanley ut tre faktorer som kan lyfta priset på nytt. Foto: Shutterstock

Det var i slutet av januari som guldet nådde rekordnivån 5 594,82 dollar per troyuns. Toppen satte punkt för en rekordartad uppgång som pågått under hela 2025 och accelererat ytterligare under inledningen av 2026. Bara under 2025 steg guldet 64 procent, drivet av bland annat omfattande centralbanksköp, geopolitisk oro och en växande oro för höga statsskulder och hållbarheten i de offentliga finanserna. Även förväntningar om lägre amerikanska räntor bidrog till att öka attraktionskraften för guldet.

Men sedan dess har det gått utför. En starkare dollar och stigande amerikanska obligationsräntor har pressat guldet, som blir mindre attraktivt när räntorna stiger eftersom ädelmetallen inte ger någon löpande avkastning. 

Samtidigt har marknadens förväntningar på nya räntehöjningar från Federal Reserve ökat. Kriget i Mellanöstern har dessutom drivit upp oljepriset och inflationsoron, vilket bidragit till det högre ränteläget. Sedan rekordnoteringen har guldpriset fallit med närmare en fjärdedel och handlas i dag strax under 4 200 dollar.

Nyckelfaktorerna som talar för guldet

Nu ser dock Morgan Stanley flera faktorer som talar för guldet framöver. Bankens metallstrateg Amy Gower pekar ut tre faktorer som kan ge stöd åt priset under de kommande månaderna.

Den första handlar om efterfrågan. Centralbankerna nettoköpte totalt 23 ton guld i juli, enligt World Gold Council. Bland de största köparna fanns Kina och Polen, som köpte 20 respektive 8 ton. Kinas totala guldimport, som även speglar privat och institutionell efterfrågan, översteg samtidigt 1 000 ton under årets första åtta månader.

– Kina verkar ha den här väldigt starka aptiten på guld, säger Gower till CNBC.

Den andra handlar om räntorna. Stigande obligationsräntor har pressat guldet den senaste tiden, men Gower ser möjligheter till en omsvängning.

– Vad händer om vi får fler ingripanden på marknaden för långfristiga obligationer och räntorna sedan börjar falla tillbaka? säger Gower.

Den tredje handlar om oljepriset. En nedtrappning av kriget i Mellanöstern skulle kunna pressa ned oljepriset och dämpa inflationsoron. Det skulle i sin tur minska trycket uppåt på räntorna och gynna guldet.

– Vad händer om oljan faller? säger Gower.

Sammantaget är Gower positiv till guldet på tolv månaders sikt, även om hon räknar med fortsatt volatilitet.

– Det finns fortfarande många skäl att äga guld. Vi ser 4 000 dollar som ett ganska starkt golv, säger hon.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel