Storbanken om Saab: ”Största risken för aktiekursen”
Det är också den största risken för aktiekursen, menar Handelsbankens analytiker i en färsk analys.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Handelsbanken har under torsdagsmorgonen släppt en ny analys på Saab, där banken landar i en upprepad behåll-rekommendation för aktien.
SHB-analytikerna pekar på att Saabs största hinder för expansionen är begränsningar i leveranskedjor och kapacitet, men konstaterar att bolaget arbetat bra med att motverka detta.
”Det görs stora investeringar i infrastruktur inom Naval i Polen, vilket skapar bygg- och MRO-kapacitet inför leveranserna av A26. Viktigt är att dessa investeringar finansieras fullt ut genom förskottsbetalningar, vilket kommer att ge stöd åt kassaflödet redan från och med tredje kvartalet”, skriver analytikerna.
Försvarskoncernen Saab har under det tredje kvartalet kommunicerat en total orderingång på 48,2 miljarder kronor.
Analytikerna konstaterar dock att det utöver detta alltid finns betydande order som av olika anledningar inte offentliggjorts.
”Vi räknar med 52 miljarder kronor (20,9), vilket skulle lyfta den rullande tolvmånadersorderingången till hela 239 miljarder kronor (86), en tillväxt på 178 procent”.
De väntar sig även en organisk omsättningstillväxt på 25 procent till 19,9 miljarder kronor och bedömer att rörelseresultatet ökar till 1,9 miljarder kronor.
Pekar ut största risken
Analytikerna tar samtidigt upp att Saab är ett av de högst värderade bolagen inom försvarssektorn. Försvarskoncernen värderas till nästan 30 gånger det prognostiserade rörelseresultatet för 2026.
Storbanken konstaterar att det är lägre än norska Kongsberg Gruppen, men samtidigt högre än andra högt värderade bolag så som franska Safran och tyska Hensoldt.
”Enligt vår bedömning är detta den största risken för aktiekursen, och vår riktkurs på 600 kronor bygger helt på vår DCF-värdering som pekar mot 614 kronor. Följaktligen är risk/reward begränsad”.
Saab-aktien har åkt berg- och dalbana under året och är upp drygt 5 procent sedan årsskiftet. På ett års tid är aktien upp nära 8 procent.
Följ taggar


