TOPPNYHETER:

Superfredag: Här är EFN:s guide till de viktigaste rapporterna

Fredagen bjuder på en stor uppsjö spännande rapporter när klassiska börsbolag som lastbilsjätten AB Volvo, Volvo Cars, Electrolux och försvarskoncernen Saab beträder scenen. Här är EFN:s guide till siffrorna.
En bildkollage med två män i kavaj, fotograferade utomhus vid en byggnad med bokstäverna "LV" på fasaden.
Volvo Cars, med vd Håkan Samuelsson, och AB Volvo, med vd Martin Lundstedt, släpper sina rapporter på fredagen. Foto: Cornelia Jönsson / TT

Först kommer Volvo ...

Personbilstillverkaren Volvo Cars är först ut med rapport redan klockan 07.00. Bolaget har redan lämnat en halv vinstvarning och meddelat att det inte kommer att uppnå de tidigare kommunicerade förväntningarna på volymer och kassaflöde för helåret 2026. Ett alltmer utmanande marknadsläge och försämrade utsikter på kort sikt, var förklaringen.

Då ser det bättre ut för lastbilsjätten AB Volvo, även om kursen gått svagt på börsen sedan aktien toppade under början på augusti. Det förklaras bland annat av ett par svagare ordersiffror från den amerikanska marknaden och ett Europa där viss nervositet kan skönjas kring kinesisk konkurrens på ellastbilar.

I rapporten som släpps klockan 07.20 är det viktigt att Volvo kan visa upp fortsatt god lönsamhet och orderingång och inte signalera någon oro inför nästa år.  Eftersom det är den sista rapporten som fordonsjätten släpper före årsskiftet väntas det marknadsprognoser för 2027. Håll även koll på kassautvecklingen och om den banar väg för en ny jätteutdelning under våren.

... och sen kommer Saab

Försvarsbolaget har bjudit investerarna på kraftiga kursuppgångar under de senaste åren. 2026 har det däremot varit en långsammare kursresa, men aktien har ändå rört sig mer uppåt än index. När rapporten för det tredje kvartalet släpps klockan 07.30 riktas blickarna mot om Saab kan nå de skyhöga förväntningarna på orderingången. Nästan 60 miljarder kronor väntas Saab ha mottagit i nya beställningar under kvartalet, enligt Infronts konsensus.

Vänder vinden för Evolution?

Evolution som släpper siffror klockan 07.30 har studsat tillbaka efter en lång svacka med budpliktsbud från Kenneth Dart och massiva återköp. Spelsektorn har däremot haft det motigt med ett bakslag i Brasilien och för konkurrenten Hacksaw har redan vinstvarnat. Kan Evolution vända den negativa tillväxten från förra kvartalet eller är det fortsatt motigt operativt?

Frågorna har börjat hopa sig inför kylspecialisten Munters rapport som släpps samtidigt som Evolutions. Varför tog datacenterchefen Stefan Aspman över vd-rollen från Klas Forsström i förtid? När får den enorma order­ingången sin motsvarighet i faktiska intäkter, och till vilken marginal? Och hur går det med planen att avyttra affärs­området Food Tech?

Givet att aktien har tappat omkring en fjärdedel av sitt börsvärde sedan förra rapporten är förväntningarna för en gångs skull ganska nedställda. Av en anledning?

Securitas har hämtat igen nästan hela raset

Säkerhetsbolaget Securitas har hämtat igen nästan hela raset från förra rapporten och den stora frågan är om man kan försvara den återhämtningen. Senast var det klent på tillväxtfronten samtidigt som bolagets fina marginalresa kan ha nått vägs ände. Bättring krävs i veckans rapport för att aktien inte ska falla tillbaka igen. Rapporten släpps klockan 08.00.

Samma tid kommer det siffror från Electrolux. Vitvaruaktien inledde 2026 med en stark rapport och kraftig börsuppgång, men därefter har kursen fallit tillbaka kraftigt. En stor del av raset kom i samband med nyemissionsbeskedet under april, samtidigt som bolaget presenterade ett strategiskt partnerskap tillsammans med kinesiska Midea i Nordamerika. Hur samarbetet fortlöper blir en viktig fokusfråga på rapportdagen, tillsammans med sedvanliga ämnen som kostnadsmotvind, tullar och utsikter.

Fredagens rapporter på Stockholmsbörsen

  • 07.00: Besqab, BHG, Diös, Electrolux, Green Landscaping, Hoist, Intrum, Karnell, Lindab, Micro Systemation, Stendörren, Stillfront, Storskogen, Volvo Cars

  • 07.20: Volvo

  • 07.30: Addnode, Björn Borg, Bravida, Bufab, Evolution, Indutrade, Instalco, Knowit, Lifco, Munters, NCAB, Note, Ratos, Saab, Sdiptech, Sleep Cycle, Solid Försäkring

  • 07.40: Lagercrantz

  • 07.45: Duni, Trelleborg, Volati

  • 08.00: Alimak, Alligo, Balder, Beijer Alma, Bilia, Boule Diagnostics (cirka), Catena, Hexagon, Image Systems, John Mattson, K-Fastigheter, SCA, Securitas, Studsvik

  • 08.30: AAK, Byggmästare Ahlström

  • 09.00: Brinova

  • 11.00: Elanders, Hexpol

  • 12.00: Autoliv

  • 13.00: Ependion, Lammhults

  • Tid ej angiven: Actic, Genova Property, Medcap, NAXS

    Källa: Nyhetsbyrån Direkt

Följ ämne och taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel