Svaret – det krävs för att börsen ska ta fart

I början på december repade sig Stockholmsbörsen och storbolagsindexet OMX30 var uppe och nosade på 2600 punkter.
Sedan dess är indexet ned över tre procent – vad krävs egentligen för att Stockholmsbörsen ska ta fart på allvar framåt?
Det vet Stefan Cederberg, aktiestrateg på SEB.

Stefan Cederberg pekar ut den avgörande faktorn för att Stockholmsbörsen ska ta fart igen. Foto: TT och Shutterstock
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

I början på december var förhållandet plötsligt det motsatta. Stockholmsbörsen gick bra medan USA-börsen gick dåligt. Flera pratade om de höga värderingarna på amerikanska techbolag och sa att Stockholmsbörsen såg billig ut i jämförelse.

Men utvecklingen visade sig vara kortvarig; samtidigt som USA har gått starkt under den senaste veckan är Stockholmsbörsen inne på sin åttonde raka minusdag.

Storbolagsindexet OMX30 verkar ha uppenbart svårt att orka vidare uppåt efter 2600 punkter och slå det rekord som sattes den 26 september i år, på 2642 punkter.

Vad är det som krävs för att Stockholmsbörsen ska få ny fart och orka sig igenom till en ny toppnivå?

– Om det ska bli någon fart på vår börs så måste vi få en industrikonjunktur som vänder upp inom sex månader, säger Stefan Cederberg, aktiestrateg på SEB.

Stockholmsbörsens storbolagsindex är upp cirka 1 procent senaste månaden, jämfört med Nasdaq som är upp över 8.

Oro för vinsttillväxten

Han förklarar att utländska investerare fortfarande föredrar amerikanska techbolag och att det finns en oro för att Sverige kommer att fortsätta brottas med en svag konjunktur under 2025; något som inte alls är fallet i USA.

Om konjunkturvändningen dröjer i Sverige så lär det påverka cykliska bolag och eftersom storbolagsindexet består till 40 procent av verkstadsbolag, så är investerare oroliga för hur vinsttillväxten kommer att se ut nästa år.

– Vi tror att 2025 generellt blir bättre för de cykliska bolagen och att det blir mer fart under hjulen. Räntorna kommer att fortsätta sänkas vilket underlättar för konjunkturen, samtidigt som det inte längre finns någon oro för en högre inflation, säger Cederberg.

Men det räcker inte med att han tror det för att börsen ska vända.

– Investerare måste vilja köpa de här aktierna, men där är vi inte än. Det finns fortfarande en oro att Tyskland kommer att få det svårt och även att Kina inte får den återhämtning vi hoppats på; det påverkar många cykliska bolag i Sverige.

– Vi måste börja se att internationella investerare vill köpa aktier i konjunkturberoende bolag i Sverige. Och då är det vinstutvecklingen som blir avgörande; att det finns köpare som vill ha den exponeringen 2025.

Inte värderingen som är triggern

Cederberg förklarar att techbolagen i USA fortsätter att växa med cirka 10 procent, och det lockar investerare. Samtidigt har bolagen lagt oerhörda summor på AI-investeringar, och en oro som finns på marknaden är om de här investeringarna kommer att ge den avkastningen som man hoppats på.

Men oron som finns kring konjunkturen i Sverige och Europa väger tyngre, även om aktierna är billigare här.

– Men det är inte värderingen som är triggern, utan det som kommer driva en uppgång på Stockholmsbörsen är när investerare blir övertygade om att vinsterna ska ta fart.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;