TOPPNYHETER:

Svenska tungviktaren: ”AI ger oss en medvind”

Den globala bemanningsjätten Manpower stiger trots AI-farhågor på Wall Street.
– Vår storlek ger oss insikter som vi tidigare inte har kunnat utnyttja fullt ut, säger den svensk-amerikanska koncernchefen Jonas Prising.
Leende man i mörk kavaj sitter i en röd fåtölj i ett ljust kontor med utsikt över en stad och vatten.
Global vd för Manpowergroup, Jonas Prising. Foto: Darren Hauck

Manpowers huvudkontor, med stora glaspartier och rött tegel, ligger vid floden Milwaukee. Staden, med samma namn, ligger i det amerikanska rostbältet och var under 1800- och 1900-talet ett centrum för tillverkningsindustrin.

Bemanningsbolaget Manpower, som grundades i staden 1948, har på senare tid tagit ett par rejäla kliv in i tech- och AI-världen.

– AI ger oss en tydlig medvind. Med 20 miljarder dollar i intäkter i 80 länder har vi tillgång till stora mängder data och insikter som vi tidigare inte riktigt har kunnat använda till nytta för kunder, kandidater och medarbetare, säger koncernchef Jonas Prising.

Det handlar, enligt honom, om såväl effektivare arbetsflöden och processer som nya tjänster.

– Vi ser stora möjligheter med AI.

Manpower

  • Grundades: 1948 i Milwaukee, Wisconsin.

  • Huvudkontor: Milwaukee, Wisconsin.

  • Börs: New York Stock Exchange, ticker MAN.

  • Verksamhet: Bemanning, rekrytering och andra tjänster inom arbetskraft och kompetensförsörjning.

  • Varumärken: Manpower, Experis och Talent Solutions.

  • Omsättning 2025: cirka 18 miljarder dollar.

  • Antal anställda: drygt 25 000 vid utgången av 2025. Därutöver förmedlar bolaget varje år uppdrag åt miljontals tillfälligt anställda, konsulter och fast anställda hos sina kunder.

  • Geografisk närvaro: verksamhet i omkring 80 länder.

Jonas Prising är en av ganska få svenskar på höga chefspositioner i USA.

Manpower, noterad på New York Stock Exchange, är en ledande aktör inom bemanning och rekrytering hela världen. Prising är nu inne på sitt trettonde år som koncernens högste chef och är baserad i Milwaukee i Wisconsin.

Manpower har dock haft en tuff resa de senaste åren. Svag efterfrågan, särskilt i Europa, har pressat vinsterna och utdelningarna till aktieägarna har sänkts. Samtidigt har hela branschen tyngts av en oro för att AI ska ersätta delar av både rekryteringen och de jobb där bemanningsföretagen hyr ut personal.

Börskursen för Manpower har till följd av problemen trendat nedåt under flera år. Men de senaste månaderna har kursen vänt upp, även om den fortfarande är lite skakig. 

Leende man i kavaj står med händerna i sidorna framför en vägg med ManpowerGroups och Experis logotyper.
Jonas Prising är en av få svenskar på höga chefspositioner i USA. Foto: Darren Hauck

Effekter på lång sikt

Det finns flera förklaringar. En är att siffrorna i senaste rapporten var starka och budskapen tydliga. En annan är att Jonas Prising är en återkommande röst i den amerikanska och globala debatten om AI och framtidens arbetsmarknad.

– Berättelsen har gått från att AI ska ta alla jobb till en betydligt mer nyanserad bild, där färre jobb väntas försvinna men där stora förändringar ändå kommer att krävas. Och det senare är ungefär den linje vi har haft hela tiden, säger han.

Effekterna av den nya tekniken på arbetsmarknaden är, enligt Prising, än så länge små.

– Man ser vissa effekter. Efterfrågan på programmerare har minskat lite, liksom inom kundservice, där AI gör människor mer produktiva.

De flesta jobb kommer dock att påverkas av AI, men förändringen kommer, menar han, att ta tid. Tekniken utvecklas mycket snabbare än den faktiskt börjar användas.

Jonas Prising

  • Koncernchef för ManpowerGroup sedan 2014 och styrelseordförande sedan 2015.

  • Har arbetat i koncernen sedan 1999 och bland annat varit chef för Nordamerika och hela Amerika.

  • Arbetade tidigare i flera internationella roller på Electrolux.

  • Utbildning: Handelshögskolan i Stockholm.

  • Har bott i nio länder och talar fem språk: svenska, engelska, franska, tyska och italienska.

  • Bor med fru Sylvia och familjen i Milwaukee.

  • Fritid: Spelar amatörishockey och är fotbollsintresserad.

  • Övriga uppdrag: Styrelseledamot i Federal Reserve Bank of Chicago och Kohl’s.

Nya möjligheter

När det gäller Manpower som företag tvekar han inte inför betydelsen av AI.

– Vi ser det både som ett sätt att stärka vår nuvarande affärsmodell och som en möjlighet att utveckla andra affärsmodeller framöver.

Manpower uppgav i sin rapport i april att de effektiviseringar som hittills gjorts med hjälp av bland annat AI och ny teknik gör att koncernen räknar med betydande besparingar de närmaste åren. Siffran 200 miljoner dollar nämns för 2028.

– Det är en signal. Vi kan nu med större säkerhet säga att AI kommer att öka både produktiviteten och effektiviteten för Manpower.

En man i ljusblå skjorta håller en kavaj i handen och står framför en vägg med Manpowers logotyp.
Manpower har inlett ett flertal samarbeten med olika teknik- och AI-företag för att utveckla och förbättra verksamheten. Foto: Darren Hauck

Ett exempel på nya tjänster och affärsmodeller är partnerskapet med Silicon Valley-bolaget SoundHound, som offentliggjordes i våras.

SoundHound har gått från att främst vara känt för röstigenkänning till att positionera sig bredare inom så kallad agentisk AI. Genom Manpowers dotterbolag Experis ska bolagen hjälpa kunderna att införa och använda AI-agenter.

Så ni har kunderna och datan, Experis står för den tekniska kompetensen och SoundHound för AI-agenterna och plattformen. Är det en korrekt beskrivning?

– Det är en utmärkt beskrivning, säger Jonas Prising och ler lite.

Han slänger dock in även Talent Solutions i ekvationen, den del av Manpower som arbetar med konsulttjänster inom humankapital.

– Tillsammans med SoundHound kan vi nu gå till våra kunder och föreslå en lösning där människor förstärks med AI. Det gör att vi kan genomföra projekten snabbare, bättre och till en lägre kostnad för kunden.

Manpower har även inlett ett liknande samarbete med IBM för att hjälpa företag att integrera AI-agenter i arbetsflöden.

Varför väljer ni att samarbeta med SoundHound, IBM och andra i stället för att utveckla tekniken själva inom Experis?

– Vår styrka är att förstå hur människor kan komma i arbete och bli mer produktiva. Det är därför vi samarbetar med de bästa teknikaktörerna i stället för att utveckla all teknik själva.

Är det ett gap i era kunders kompetens som gör att de inte går direkt till SoundHound eller IBM?

– Jag skulle snarare uttrycka det som att många företag befinner sig i förändring. De använder redan AI, men vi kan hjälpa dem att ställa om sin arbetskraft genom att använda våra erfarenheter från andra verksamheter. På så sätt kan vi påskynda förändringen, både för människor och teknik.

Människan i fokus

Under intervjun återkommer Jonas Prising flera gånger till att Manpower utgår från människan när det kommer till AI. 

– Vi tror att AI förstärker människors förmågor och gör dem mer produktiva. Det kräver dock att företag utbildar sin personal och ger dem möjlighet att arbeta med tekniken.

Manpower använder också AI i rekryteringen. Samtidigt har du sagt att många kandidater i dag har en dålig upplevelse av rekryteringsprocessen. Hur ser du på AI:s roll där?

– AI kan göra rekryteringen snabbare och frigöra mer tid för kontakt med kandidaterna. Men tekniken måste användas på rätt sätt. Vi är tydliga med var vi använder AI och vi kommer aldrig att fatta beslut om en kandidat utan mänsklig inblandning.

Samtidigt har AI skapat ett nytt problem när företag rekryterar.

– Kandidater kan använda agenter för att skicka väldigt många anpassade ansökningar, medan företagen använder AI för att sortera dem. Det riskerar att bli en kamp mellan olika tekniska system i stället för en bättre rekryteringsprocess.

Även Manpower måste väl översvämmas av AI-ansökningar, eller?

– Vi får förstås enorma mängder ansökningar, men är vana vid att hantera stora volymer. Redan före AI hade vi omkring 10 miljoner kandidater om året.

Manpowers globala skala gör att de, enligt Prising, snabbt kan avgöra vad som är en bra matchning.

– Vi använder verktyg som också ger kandidaterna större kontroll och återkoppling, till exempel om vilka erfarenheter eller färdigheter som kan vara relevanta för liknande jobb.

Lyfter osäkerheter

På rekryteringssidan arbetar Manpower med svenska AI-bolaget Hubert. Partnerskapet offentliggjordes tidigare i år och innebär att Hubert tar hand om den första screeningen.

Hur ser du på den senare tidens debatt om riskerna med AI?

– Berättelsen om AI har förändrats flera gånger på bara ett par år. Nu hör vi allt fler domedagsscenarier.

Prising säger att att det finns andra som är bättre än honom på tekniken men debatten skapar en osäkerhet som är viktig att adressera.

– Därför försöker vi på Manpower vara tydliga med hur AI passar in i vår strategi och vilken roll människan har. Utgångspunkten är att människan kommer först, men med stöd av tekniken.

Manpower har ändå tveklöst blivit mer teknikdrivet och samarbetar med bolag i Silicon Valley. Kommer ni att stanna i Milwaukee?

– Faktum är att tekniken gör det lättare för oss att vara baserade i Milwaukee. Vi har varit här i 80 år, och staden ger oss en stark grund för vår företagskultur, säger Prising och fortsätter:

– Vi driver en global verksamhet, men är samtidigt förankrade i ett lokalt samhälle och i de värderingar som finns här. Det fungerar väldigt bra för oss.

Manpower släpper sin kvartalsrapport för det tredje kvartalet på torsdag, den 15 oktober.

Viktigaste siffrorna i Manpowers Q2-rapport

  • Omsättningen steg till 4,86 miljarder dollar, upp 7,5 procent rapporterat och 5,8 procent i konstant valuta jämfört med året före. ManpowerGroup Inc.

  • Nettovinsten blev 53,5 miljoner dollar, jämfört med en förlust på 67,1 miljoner dollar ett år tidigare. ManpowerGroup Inc.

  • Resultatet per aktie blev 1,13 dollar. Justerat för bland annat försäljningen av Jefferson Wells USA och omstruktureringskostnader var resultatet 0,99 dollar per aktie, en ökning med 27 procent i konstant valuta. SEC

  • Rörelseresultatet blev 112 miljoner dollar, jämfört med en rörelseförlust på 25,3 miljoner dollar motsvarande kvartal 2025. ManpowerGroup

  • Bruttovinsten ökade 2,2 procent till 780,3 miljoner dollar, medan försäljnings- och administrationskostnaderna, exklusive nedskrivningar, minskade 4,6 procent. ManpowerGroup

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel