TOPPNYHETER:

Svenskarna handlar mer mat på nätet – upp 8 procent

Försäljningen inom svensk dagligvaruhandel ökade med 4,5 procent i juli, jämfört med motsvarande månad föregående år.
Det visar Dagligvaruindex från Svensk Dagligvaruhandel, enligt ett pressmeddelande.
En person använder en laptop för att handla mat online på en matvaruwebbshop. Skärmen visar en webbutik med en bild på en matkasse med grönsaker och andra livsmedel.
E-handeln med dagligvaror ökade med 8,3 procent i juli, medan hemleveranserna steg med 10,2 procent. Foto: TT Nyhetsbyrån

Kalendereffekten för juli beräknas till 0,9 procent och den kalenderkorrigerade försäljningsutvecklingen uppgick därmed till 3,6 procent.

Försäljningsutvecklingen i butik uppgick i juli till 4,3 procent jämfört med samma månad i fjol. Försäljningen i e-handeln ökade med 8,3 procent.

Hemleverans ökade med 10,2 procent och upphämtning i butik ökade med 6,0 procent. E-handelns andel av dagligvaruförsäljningen uppgick i juli till 3,2 procent.

Inflationen för livsmedel och alkoholfria drycker uppgick i juli till -7,2 procent enligt SCB:s KPI, vilket huvudsakligen förklaras av den halverade livsmedelsmomsen. Mellan juni och juli ökade priserna med 0,6 procent.

Karin Brynell, vd på Svensk Dagligvaruhandel, konstaterar att försäljningen fortsätter att utvecklas stabilt i juli samtidigt som prisutvecklingen på livsmedel dämpas.

”Samtidigt finns det fortsatt osäkerhet kring utvecklingen de kommande månaderna. Kostnaderna för att producera och få livsmedel till butikshyllan ökar på flera håll, samtidigt som extremväder runt om i världen kan påverka både skördar och råvarupriser. Det är faktorer som har betydelse för livsmedelspriserna framöver”, säger hon.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel