Sverige tappar på exklusiv lista – Norge rasar
Samtidigt tappar Sverige en placering medan Norge faller sex placeringar.
Det framgår i schweiziska handelshögskolan IMD:s årliga World Competitiveness Ranking.

Att Schweiz förlorar förstaplatsen – och andraplatsen – beror bland annat på höga amerikanska tullar och en stark schweizerfranc, vilket hämmat investeringsflödena.
Tappet visar, enligt IMD, att även världens starkaste ekonomier är sårbara för ökad geopolitisk osäkerhet och förändrade kapitalflöden.
– Med en dyr valuta ser vi naturligtvis en försämring i prisrankningen, vilket gör landet mindre attraktivt för kapital, säger Arturo Bris, chef för IMD:s konkurrenskraftscentrum, om Schweiz till Bloomberg.
– Den största nedgången syns i förmågan att attrahera utländska investeringar. Schweiz underprestation har varit mycket betydande.
Sverige backar – Norge faller
Samtidigt går det att notera att Sverige backar en placering när det kommer till rankingen för världens mest konkurrenskraftiga ekonomi. Sverige ligger nu på en nionde plats, före USA och bakom Nederländerna, visar IMD:s ranking.
Men ännu tyngre går det för grannlandet i väst som faller hela sex placeringar. Norge ligger nu en placering före Finland, som sjunker fem placeringar, och en placering bakom Kanada.
Bäst i Norden är fortsatt Danmark, som dock backar till en sjätteplats från en fjärdeplats.
Topp 20 mest konkurrenskraftiga ekonomier i världen
1. Singapore (+1)
2. Hongkong (+1)
3. Schweiz (-2)

