TOPPNYHETER:

Lägre ebitda för Swedencare – missar eget tillväxtmål

Djurhälsobolaget Swedencare redovisar ett operationellt ebitda-resultat på 103 miljoner kronor för det andra kvartalet 2026 (106). Den organiska tillväxten på 7 procent var bättre än marknaden, men sämre än vad bolaget förväntat sig, enligt vd Håkan Lagerberg.

Nettoomsättningen uppgick till 670 miljoner kronor (647) och resultatet efter skatt var 23,7 miljoner kronor (-6,9).

Den organiska tillväxten, som uppgick till 7 procent, är fortsatt är bättre än marknaden men under bolagets egen förväntan om tvåsiffrig tillväxt, enligt Håkan Lagerberg.

Avvikelsen förklaras framförallt av en ny FDMC-kund som sköt upp sin lanseringsleverans.

"Vi ser fortsatt betydande potential i FDMC/Big Box- och Onlinekanalerna i Nordamerika. De uppskjutna leveranserna påverkade Nordamerika, där den organiska tillväxten var negativ med -3 procent. Som tidigare kommunicerat förväntar vi oss ett starkare andra halvår, drivet av förbättrad Onlineförsäljning, successivt ökande volymer inom Big Box och större veterinärsamarbeten", skriver vd:n om försäljningen i regionen.

Europa och tillverkningssegmentet hade samtidigt en organisk tillväxt om 19- respektive 25 procent.

"Utvecklingen inom tillverkningssegmentet är särskilt imponerande mot bakgrund av att efterfrågan inom dermatologi fortsatt är svagare än förväntat. Samtidigt har framförallt tillverkningen i EU/UK och Pharma en mycket hög efterfrågan, både från befintliga kunder och genom nya kundförfrågningar. Vi fortsätter därför att bygga ut både kapacitet och organisation för att möta den ökade efterfrågan", heter de

Ebitda-marginalen uppgick till 19,3 procent och ebitda till 129 miljoner kronor, vilket motsvarar en mindre förbättring jämfört med motsvarande period föregående år och är i linje med föregående kvartal.

Kassaflödet från den löpande verksamheten beskriver vd Håkan Lagerberg som starkt och uppgick till 78 miljoner kronor, vilket möjliggjorde investeringar i produktionskapacitet, aktieutdelning samt ytterligare skuldreduktion under kvartalet.

"Trots den starka kassagenereringen ökade nettoskuld/ebitda under kvartalet främst till följd av att vi inkluderar en förväntad earn-out betalning i april 2027 kopplad till vårt senaste större förvärv, Summit Vet. Summit Vet har utvecklats starkt under de senaste kvartalen och växte över 20% under kvartalet, med fortsatt hög lönsamhet", skriver vd:n.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel