TOPPNYHETER:

Breda uppgångar vägde upp för techraset

S&P 500 stängde på plus 0,3 procent, Dow Jones på plus 1,1 procent medan tekniktunga Nasdaqs kompositindex backade marginellt. Tech- och minnesaktier fortsatte sitt ras på tisdagen, samtidigt som Coca-Cola lyfte 5 procent på sin rapport.
Amerikanska flaggor hängande framför en byggnad på Wall Street i New York, med en Wall Street-skylt synlig i bakgrunden.
Tech- och minnesaktier fortsatte sitt ras på tisdagen. Foto: AP / TT Nyhetsbyrån

Måndagens ras bland minnes- och AI-relaterade aktier fortsatte, även om det initiala raset mildrades en aning. Micron föll 8,7 procent, Marvell 7,4 procent och AMD 8,2 procent. Sektorkollegan Seagate föll 9 procent.

Halvledarsektorn gick fortsatt svagt efter måndagens uppgifter om att den kinesiska konkurrensen tilltagit. Tekniknedgångarna startade med rapporter om att Kina har börjat tillverka egna så kallade djupultraviolett-maskiner (DUV). Flera chiptillverkare i Asien såg också branta fall under tisdagen.

Coca-Cola lyfte på rapport

Bland rapporterande bolag i USA avancerade Coca-Cola 5,0 procent efter ett högre resultat än väntat och en uppskruvad helårsprognos för försäljningstillväxten.

Flygplanstillverkaren Boeing stärktes 4,8 procent i spåren av lägre oljepriser, trots att bolaget rapporterat en större förlust än väntat i andra kvartalet.

Flygbolagen United Airlines och Delta Airlines lyfte med 2,7 samt 3,1 procent, även de med stöd av att Brentoljan sjunkit till 83,80 dollar per fat.

Materialutvecklaren Corning rasade närmare 13 procent efter en blandad rapport där siffrorna för det gångna kvartalet var bättre än förhandstipsen, men guidningen för det innevarande kvartalet inte lyckades imponera.

Post- och paketlogistikbolaget UPS höjde sina prognoser för 2026 efter att delårsrapporten slagit analytikerestimaten. Det hjälpte inte aktiekursen som sjönk 6,5 procent.

Iqvia, som tillhandahåller forskningstjänster, rusade 14 procent efter att resultatet för det gångna kvartalet överraskat på uppsidan.

Kryssningsbolaget Royal Caribbean och betalföretaget Paypal höjdes 5,7 respektive 3,9 procent efter att även de överraskat på sista raden.

Marknaden inväntar räntebesked och rapporter

Fokus under veckan ligger på onsdagens räntebesked från Federal Reserve och därefter rapporter från en del av de så kallade "Magnificent Seven"-bolagen. Ett av bolagen är Iphone-tillverkaren Apple som under tisdagen tillfälligt uppnådde ett börsvärde på 5 000 miljarder dollar.

Vad gäller räntebeskedet så har inflationsoron dämpats något i takt med det sjunkande oljepriset och ny statistik som visat att hushållens konfidensindikator sjunkit något i juli. Marknaden prisar nu in sannolikheten för en räntehöjning till 32 procent, enligt data från CME.

Räntan på den amerikanska tioåringen var ned 4 punkter till 4,60 procent.

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel