Techfrossan sabbar Stockholmsbörsens rekordfest
Samtidigt är runt hälften av bolagen på Stockholmsbörsen upp för dagen.

Stockholmsbörsen inledde torsdagens handel uppåt och breda OMXSPI noterade en ny rekordnivå. Men vid öppningen på Wall Street förbyttes stämningsläget kraftigt.
Breda index har gått från plus 1 procent till minus 0,6 procent. För OMXS30 är nedgången ännu större, i skrivande stund 0,9 procent.
Bland de aktier som har rört sig mest från dagens högstanivå märks EQT, Boliden och Ericsson, som samtliga har fallit över 5 procent från dagens toppnivåer. I Ericssons fall hänger det samman med att Elon Musks rymdjätte Space X valt Qualcomm för att påskynda utbyggnaden av Starlink Mobiles rikstäckande 5G-nätverk.
En annan tydlig intradagsförlorare är familjen Wallenbergs verkstadsjätte ABB som faller drygt 5 procent, en nedgång med nära 5 procent från aktiens högstanivåer i dag. ABB har en betydande verksamhet riktad mot datacenter. Även Munters, vars kylteknik används till datacenter, faller kraftigt och är ned över 5 procent.
Defensiva vinnare
Samtidigt noteras en tydlig rotation till defensiva aktier. Astra Zeneca, Essity, Telia och Tele2 har samtliga handlats upp i AI-frossan och stiger 1–2 procent vardera.
Totalt sett är i runda slängar hälften av OMXS30-bolagen upp för dagen, medan den andra halvan är ned. I breda OMXSPI är omkring 46 av aktierna på plus i dag.
Följ ämne och taggar


