Techjättarnas drag för att lindra tullsmällen: ”Dominoeffekt”

Vita huset har bekräftat att chiptillverkarna Nvidia och AMD tillåts sälja sina produkter till Kina – i utbyte mot att amerikanska staten får 15 procent av intäkterna.
– Den här vågen av avtal handlar om att försöka få lindrigare tullbehandling, säger teknikanalytikern Paolo Pescatore, till CNBC.

Lisa Su, Tim Cook och Jensen Huang i ett montage.
Techcheferna Lisa Su, Tim Cook och Jensen Huang har alla skrivit avtal med Donald Trump. Foto: TT NYHETSBYRÅN
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Just nu sluter flera av världens största techbolag historiska avtal med Donald Trump. Enligt analytiker visar det på hur avgörande det är för företagen att undvika USA:s tullar.

Chiptillverkarna Nvidia och AMD har båda gått med på att betala 15 procent av intäkterna från försäljningen i Kina till den amerikanska staten.

Samtidigt har Tim Cook, Apples vd, meddelat att man ska utöka sina investeringar i USA med totalt 600 miljarder dollar under de kommande fyra åren. Åtgärden har beskrivits som ett sätt att kringgå Trumps massiva tullar – vilket man hittills verkar ha lyckats med, skriver CNBC.

Kan få undantag

Paolo Pescatore, teknikanalytiker på PP Foresight, menar att Apples drag om snabba investeringar i USA sannolikt kommer utlösa en "dominoeffekt" inom techindustrin.

USA:s president Donald Trump och Apples vd Tim Cook står och presenterar Apples planerade investeringar i Vita huset.
Apples vd Tim Cook presenterade investeringsplanerna i Vita huset den 6 augusti. Foto: TT Nyhetsbyrån

– På ett eller annat sätt har alla stora teknikbolag drabbats negativt av tullarna. De har inte råd att lägga miljoner dollar på extra avgifter som ytterligare gröper ur vinsterna, vilket de senaste kvartalsrapporterna har visat, säger Pescatore.

Tidigare i augusti gick Trump ut med att man förbereder 100-procentiga tullar på import av halvledare och chip, men att företag som "bygger i USA" kan komma att få undantag. I och med sina nya investeringar skulle Apple därmed bli ett av företagen som slipper de planerade tullarna.

Kritiker: Grundlagsstridande

Avtalen mellan techbolagen och Trumpadministrationen har väckt intensiv debatt. Kritiker menar att uppgörelsen kan vara rent av grundlagsstridig, och tar även upp effekterna av chipjättarnas verksamhet.

Karoline Leavitt, Vita husets talesperson, sade på tisdagen att liknande avtal kan bli aktuella för ytterligare företag i framtiden. Hon sa också att detaljerna kring en 15-procentig "exportskatt" – samt de juridiska grunderna – fortfarande arbetas på.

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;