TOPPNYHETER:

Tesla Roadster – det här är Elon Musks nya flygande bil

En elbil som går från noll till 100 på mindre än en sekund, kan köra upp och ner – och flyga.
Det var vad Elon Musk sa sig presentera när han efter år av förseningar demonstrerade Teslas Roadster.
Det här är vad Musk lovar – och vad branschexperterna ser.
Man i smoking och fluga framför Breakthrough Prize-bakgrund
Tesla Roadster är inte för den veke föraren, enligt Elon Musk: ”Om säkerhet är din högsta prioritet är den här inte för dig”, har han sagt enligt Techcrunch. Foto: Shutterstock

Vad är Tesla Roadster?

Teslas vd Elon Musk var påtagligt exalterad när han intog scenen i Space X:s testanläggning i McGregor i Texas på torsdagen.

– Ni kommer att få se några riktigt häftiga grejer i dag, sa han när han inledde demonstrationen inför den samlade skaran åskådare.

Det åskådarna fick se var hur bilen – en kantig Tesla som designmässigt liknar vattendelaren Cybertruck – accelererade uppåt på en brant ramp, hålla sig upp och ner ett ögonblick för att sedan medelst en kullerbytta hoppa av rampen, sväva i luften en stund innan den sakta sjönk ner och parkerade på golvet igen.

På sociala medier var Tesla-anhängare minst sagt lika exalterade som Musk.

https://x.com/SawyerMerritt/status/2110931058581520548?s=20

”Det här var den galnaste produktdemonstrationen jag någonsin sett. Jag såg precis det här med egna ögon och jag ifrågasätter fortfarande hur det inte var AI-genererat”, skrev exempelvis Tesla-investeraren Sawyer Merritt i ett inlägg på X.

Marknaden har dock väntat mer eller mindre tålmodigt på att bilen ska bli verklighet. En prototyp visades upp 2017. Då sa Musk att bilen skulle börja tillverkas 2020. Så blev det inte.

I samband med torsdagens uppvisning uppgav Musk att tillverkningen startar 2028, något som flera amerikanska medier och branschvetare ställer sig tveksamma till.

”Musk har under Teslas historia avgett löften kring när saker ska vara uppnådda, bara för att missa tidsfristen med ett antal år”, som CNN skriver.

Kan bilen verkligen flyga?

Enligt CNN är bilen utrustad med ett antal munstycken för högtryckslufttankar för att lyfta och landa, samt med sugkoppar för att kunna ”klättra” lodrätt.

Men branschexperter ställer sig frågande till om bilen faktiskt kan flyga, eller ”bara” sväva. Roger Connor, kurator vid Smithsonian Air and Space Museum konstaterar för CNN att flygfarkoster är ”extremt känsliga för vikt” – tvärtemot vad som är lämpligt för markkörande fordon.

– Naturligtvis skulle en hybrid mellan de två vara en dålig flygfarkost och en dålig bil, och också ganska dyr.

– Vi pratar inte om någon ihållande flygtur, utan om att hoppa, säger han.

Tesla
De höga bränslepriserna har gett Tesla ett leveranslyft i tredje kvartalet, enligt Reuters. Foto: AP / TT Nyhetsbyrån

Vad kostar den?

När prototypen visades upp för nio år sedan kunde hugade köpare lägga förhandsbeställningar. De som bokade sig för att få lägga vantarna på en av 1 000 Roadsters som utlovades i en sällsynt ”Founders Series” fick betala uppemot 250 000 dollar i deposition.

En av dem som la en förhandsbeställning var Open AI:s vd Sam Altman. Under de gångna åren har relationen mellan Musk och Altman dock surnat rejält, och Altman har vid flera tillfällen tagit till sociala medier för att pika Musk om förseningarna med Tesla Roadster.

Altman har sedan dess fått pengarna tillbaka, skriver CNBC.

När Musk under torsdagens demonstration i Texas fick frågor om prislappen valde han dock att inte svara, rapporterar flera medier.

Vad säger Teslas analytiker om Roadster?

Cool föreställning, som knappast lyfter Tesla som fordonstillverkare – det är ungefär kontentan av analytikernas bedömningar.

Gene Munster, partner vid Tesla-investeraren Deepwater Asset Management, skriver i ett inlägg på X att Roadster-uppvisningen var ”ingenjörsskryt utan kommersiellt värde, förutom att genera traditionella biltillverkare”.

”Roadster-evenemanget är det senaste exemplet på att Elon inte kan bärga sig att slå ihop [Tesla] och [Space X]”, skriver han också.

https://x.com/munster_gene/status/2110906621501063590?s=20

Morningstars analytiker Seth Goldstein skrev i ett kundbrev i september att Roadster kommer att bli Teslas nya ”högpresterande lyxfordon”, specifikt designad för att lyfta fram biltillverkarens ”bästa ingenjörskap och teknologi”.

Reuters noterar att Tesla har svängt fokus från elbilar till robotar och automation. När delårsrapporten släpps den 21 oktober kommer investerarna få se hur mycket försäljningen av elbilarna verkligen har minskat, även om högre bränslepriser har bidragit till ett visst leveranslyft i tredje kvartalet.

– Marginalen och kassaflödet kommer att väga mycket tyngre för investerare än vad de än såg under demonstrationen, säger handelsplattformen E-Toros analytiker Josh Gilbert till nyhetsbyrån.

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel