Prenumerera

Tiktok planerar stänga appen i USA på söndag

Kinesiska Tiktok planerar för att stänga ned för amerikanska användare på söndag, när en federal lag som förbjuder appen träder i kraft – såvida inte USA:s Högsta domstol blandar sig i. Det skriver Reuters, som hänvisar till The Information.

Lagen kräver till att börja med ett stopp för all nedladdning av Tiktok-appen via Apples och Googles appbutiker. Foto: TT Nyhetsbyrån
Publicerad: 15 jan. 2025, 07:57Uppdaterad: 15 jan. 2025, 07:57
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Lagen kräver till att börja med ett stopp för all nedladdning av Tiktok-appen via Apples och Googles appbutiker, medan de som redan använder appen kommer att kunna göra så ytterligare en tid. Enligt The Information planerar Tiktok att alla som försöker hämta appen ska mötas av ett meddelande där de kan läsa mer om förbudet. Tiktok uppges även vilja göra det möjligt för användare att ladda ned all sin användardata.

USA:s avgående president Joe Biden stiftade i april i fjol en lag som krävde att Tiktoks ägarbolag Bytedance måste sälja alla sina amerikanska tillgångar senast den 19 januari 2025, alternativt ställas inför ett landsomfattande förbud.

Tiktok skrev i en domstolsinlaga i förra månaden att det räknar med att ungefär en tredjedel av användarna skulle lämna plattformen vid ett förbud som stänger appen i en minst månad.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;