Tre bolag slåss om jätteaffär med svenska marinen

Marinen beräknas spendera 40–60 mijarder kronor när flottan ska förstärkas med fyra nya fartyg.
Tre tillverkare gör upp om att få leverera dem, skriver SvD.

Marinen ska investera i fyra fartyg i ungefär samma storlek som spanska Almirante Juan de Borbón (bilden). Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det kommer att kosta när marinen rustar upp och utökar sina förmågor.

– Jag tror att 40–60 miljarder kronor är en rimlig uppskattning. Det är där liknande affärer har hamnat. Sedan drar förstås själva fartygsköpet med sig en rad andra investeringar också, säger Johan Granholm, lärare vid Försvarshögskolan, till SvD.

2013 beställde Försvarsmakten 60 stycken stridsflygplan av typen Gripen E från Saab till ett pris på omkring 50 miljarder kronor.

Fram till 2022 planerade marinen att köpa in fyra större varianter av korvetten Visby, men sedan Nato-inträdet har kravbilden enligt SvD förändrats och skapat ett behov av de större fartygen som enligt plan ska sjösättas 2030–2031.

– Fregatterna blir ett enormt förmågelyft för marinen och nationen. Det blir en väldigt stor förändring, säger marinens högsta chef, konteramiral Johan Norlén, till tidningen.

Enligt SvD konkurrerar tre bolag om affären: Spanska Navantia, franska Naval Group – båda onoterade – och brittiska Babcock Group i samarbete med Saab.

I en skriftlig kommentar till SvD uppger Saab att man ser sitt erbjudande i samarbete med Babcock som det bästa för marinen.

”Visat att vi kan leverera”

Den spanska, Navantia-tillverkade fregatten Almirante Juan de Borbón är i veckan på plats i Stockholm för att visas upp, är jämförbar med de fartyg marinen ska förstärkas med.

– Vi har visat att vi kan leverera den här typen av fartyg på 36 månader. För vi är inte bara ett varv, vi är en industri som tillverkar mycket av utrustningen själva. Därför kan vi bygga snabbare, söger Navantias kommersiella chef Juan de la Cueva till SvD.

Franska Naval Group uppger att ett första fartyg kan levereras 2029.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel
;