Truecaller: Annonsintäkterna bättre än befarat

Truecaller ger preliminära siffror för det fjärde kvartalet. Annonsintäkterna sjunker mindre än bolaget befarade i december.
”Situationen med vår största efterfrågepartner är oförändrad”, kommenterar vd Rishit Jhunjhunwala.

Truecallers logga.
Det var i december som Truecaller flaggade för lägre annonsintäkter. Foto: TT
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Den totala nettoomsättningen förväntas uppgå till 451 miljoner kronor, jämfört med 523 miljoner kronor under jämförelsekvartalet. Det motsvarar en minskning om 1 procent i konstanta valutor. Ebitda förväntas uppgå till 103 miljoner kronor, vilket motsvarar en minskning om cirka 34 procent i konstanta valutor.

Den preliminära ebitda-marginalen uppgår till 22,8 procent (38,5 procent) och ebitda-marginalen exklusive incitamentskostnader förväntas uppgå till 35,4 procent (44,3 procent).

Återkommande intäkter förväntas uppgå till 194 miljoner kronor (150), vilket motsvarar en ökning om 51 procent. Intäkter från Truecaller for Business förväntas uppgå till 87,7 miljoner kronor (71,9).

De preliminära kvartalssiffrorna inkluderar jämförelsestörande poster samt vissa engångsposter. Justerat för dessa poster minskade nettoomsättningen med 8 procent, ebitda med 22 procent och annonsintäkterna med 30 procent, medan de återkommande intäkterna ökade med 46 procent i konstanta valutor. Bruttomarginalen exklusive dessa poster skulle ha uppgått till 75,6 procent och ebitda-marginalen skulle ha varit cirka 30 procent.

Annonsintäkterna bättre än befarat

Det var i mitten av december som Truecaller flaggade för 30 procent lägre annonsintäkter i det fjärde kvartalet. Detta främst på grund av en förändrad algoritm hos en av deras största partners och en svagare annonsmarknad i Indien.

Nu kommer nya, och preliminära, siffror för det fjärde kvartalet där det framgår att annonsintäkterna förväntas uppgå till 255 miljoner kronor, jämfört med befarade 210-230 miljoner kronor. Det motsvarar en minskning med 22 procent i konstanta valutor.

"Situationen med vår största efterfrågepartner är oförändrad. Vi har kunnat reducera effekterna av algoritmförändringen till minimala nivåer, men frågan är ännu inte helt löst", kommenterar vd Rishit Jhunjhunwala i pressmeddelande.

Samtidigt betonar bolaget att de satsat på kostnadsbesparingsiniativ.

”Med hänsyn till utmaningarna vi haft inom annonsintäkter har vi under fjärde kvartalet och början av 2026 vidtagit flera kostnadseffektiviseringsåtgärder för att fortsatt leverera en stabil lönsamhet även under denna övergångsperiod. Dessa initiativ påverkade kostnadsbasen något under fjärde kvartalet men kommer successivt att få större effekt under 2026”, skriver Truecaller.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;