Trump utropar genombrott – Hamas ska avväpnas
Det rapporterar Bloomberg News.

Amerikanska representanter för Board of Peace sade att detaljerna i avtalet behöver förfinas under de kommande veckorna, men att framsteg väntas under de kommande två månaderna. De presenterade en tidsplan på mellan 200 och 350 dagar för genomförandet, men betonade att den fortfarande kan ändras eftersom mycket tekniskt arbete återstår.
Trump hyllade avtalet i ett inlägg på sociala medier och kallade det ett ”monumentalt steg mot varaktig fred och säkerhet”. Han sade att det skulle bana väg för att Gaza ställs under en ny palestinsk regering som ska arbeta nära tillsammans med Board of Peace.
”Israel kommer att få den säkerhet landet förtjänar, och Gaza kommer inte längre att användas som en bas för terrorattacker”, skrev presidenten.
Ledande Hamasföreträdare bekräftade att de hade ingått ett avtal med Israel som innehåller bestämmelser om gruppens vapen, enligt AFP. Israel har ännu inte kommenterat överenskommelsen.