Trumps svar om dollarn fördjupar raset
Dollarkursen fortsätter att falla kraftigt på tisdagskvällen.
USA:s president – som välkomnat en svagare dollar – ser positivt på utvecklingen:
– Titta på affärerna vi gör. Det går jättebra för dollarn, säger han inför ett tal med fokus på ekonomiska frågor.

Enligt Bloombergs dollarindex har de senaste fyra dagarnas fall för dollarn varit det största sedan tiden efter USA:s tullbesked under ”Liberation Day” i början av april i fjol.
Gentemot övriga stora valutor har världsvalutan fallit till den lägsta nivån sedan i slutet av januari 2022.
Presidentens uttalanden till reportrar i Iowa, där han befinner sig för att hålla ett tal med ekonomin som tema, fick kursen att falla ytterligare på tisdagskvällen.
På en fråga om huruvida den senaste tidens nedgång oroar honom svarade Trump enligt Financial Times:
– Nej, jag tycker det är jättebra ... titta på dollarns värde. Titta på affärerna vi gör. Det går jättebra för dollarn.
Kl. 22:16 hade växelkursen gentemot kronan tillfälligt fallit till dagslägsta 8,75 SEK – att jämföra med en växelkurs på 8,94 natten till tisdag och 10,97 för ett år sedan.
Har välkomnat svagare valuta
Trump säger att han vill att dollarn ”ska söka sin egen nivå, vilket är det rättvisa att göra” och säger samtidigt att han själv har möjlighet att påverka kursen, men att det inte vore att föredra.
– Jag kan få den att gå upp eller att gå ner som en jojo, säger Trump enligt Bloomberg.
Inom Donald Trumps regering har både presidenten och rådgivare till honom – däribland Stephen Miran som nu gått vidare till att ta plats i Federal Reserves direktion – sett fördelar för amerikansk export med en svagare dollar, som inför maktskiftet var rekordstark gentemot kronan med en växelkurs på omkring 11,20.
På tisdagskvällen upprepade Trump sin kritik mot kinesisk och japansk penningpolitik.
– Om du tittar på Kina och Japan, jag brukade bråka utav helsike med dem, för att de alltid ville devalvera sin yen ... yenen och yuanen, de ville alltid devalvera dem ... det är svårt att konkurrera när de devalverar.
”Reflekterar allvarliga tvivel”
CNBC:s räntemarknadsexpert Steve Santelli kommenterade Donald Trumps uttalanden om dollarkursens utveckling kort efteråt:
– Den stora utmaningen för den här regeringen är att hantera den höga inflation som är kvar efter Joe Bidens regering. En svagare dollar kommer att göra allt som kommer över gränsen dyrare och det kommer inte att hjälpa.
Trevor Greetham, investeringschef vid Royal London Asset Management, är av uppfattningen att Donald Trumps utspel om tullar gentemot Sydkorea och Kanada under det senaste dygnet förstärker utvecklingen för dollarn och guldpriset ytterligare, samtidigt som amerikanska stödåtgärder för att staga upp Japans yen får marknaden att rygga tillbaka.
– Guldets styrka och dollarns svaghet reflekterar allvarliga tvivel kring kaotiska, spontana politiska beslut från Trump, säger Trevor Greetham till Financial Times.
– Trovärdiga indikationer på att USA kan ingripa för att köpa upp yen visar att beslutsfattare helt enkelt inte bryr sig om negativa risker för dollarn.
Följ taggar
