Prenumerera

UBS: 6 av 7 villkor för bubbla uppfyllda

Enligt UBS är sex av sju villkor för en börsbubbla uppfyllda.
Det enda som saknas är en expansiv penningpolitik i USA, enligt checklistan.

IT-bubblan 2000
Bubbla Foto: Shutterstock/ AP TT Nyhetsbyrån
Publicerad: 24 jan. 2025, 20:44Uppdaterad: 24 jan. 2025, 20:44
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – magasin med unika analyser, intervjuer och reportage

UBS aktiestrateg Andrew Garthwaites lista är framtagen för att identifiera gemensamma nämnare för it-kraschen vid millennieskiftet och den japanska börs- och fastighetskraschen på 1980-talet.

Enligt Garthwaite uppfyller den rådande marknaden merparten av de förhållanden han identifierar:

SLUTET PÅ EN STRUKTURELL TJURMARKNAD – JA

UBS-defintionen av en tjurmarknad är när aktier överträffar obligationer med 5 procent eller mer per år under en tioårsperiod.

VINSTER SATTA UNDER PRESS – JA

Vinstökningen avtar, framför allt i cykliska sektorer, skriver Garthwaite.

BRIST PÅ BREDD – JA

De amerikanska Magnificent Seven-jättarna levererade mer än hälften av den totala tillväxten för S&P 500 under 2024.

25 ÅR SEDAN FÖREGÅENDE BUBBLA – JA

25 år har gått sedan it-bubblan sprack i början av år 2000 efter massiv tillväxt när internetanvändningen bredde ut sig över världen.

KÄNSLAN AV ATT "DET ÄR ANNORLUNDA DEN HÄR GÅNGEN" – JA

Investerare hårdsatsar på produktivitetsökning levererad av generativ AI som garant för fortsatt tillväxt.

PRIVATPERSONERS DELTAGANDE I MARKNADEN – JA

Aktier, krypto och memecoins – Garthwaite beskriver allmänhetens marknadsdeltagande som högt.

EXPANSIV PENNINGPOLITIK – NEJ

Räntesänkningar från den amerikanska centralbanken med eventuell försvagning av valutan som följd, kvantitativa lättnader och stimulans av viljan att låna och spendera pengar skulle kunna göra att den sista punkten på Garthwaites lista kan bockas av – men där befinner vi oss inte än, skriver han.

USABörsnyheterMakroekonomi
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Finansmagasinet

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;