Urstark rapport – men här är Ericsson för snåla

Ericsson stiger tvåsiffrigt efter en urstark rapport med såväl organisk tillväxt som en rejäl marginalexpansion. Som väntat föreslår styrelsen höjd utdelning och återköp men utdelningen är för låg.

Ericssons huvudkontor i Kista.
Givet att både utdelning och återköpen löper över hela året så borde man också gjort en extrautdelning, skriver Peter Hedlund. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Ericsson rapporterar ett riktigt starkt kvartal med organisk tillväxt på sex procent där samtliga tre affärsområden växer. I synnerhet är det mjukvara och tjänster som sticker ut med en organisk tillväxt på hela 12 procent, men även nätverken växer fullt godkända 4 procent. Den starka svenska kronan gör att den tillväxten dessvärre äts upp av valutamotvinden och totalt minskar omsättningen 5 procent.

Mot den bakgrunden är det imponerande att bruttomarginalen trots det stärks till 48 procent (46,3). Än bättre är det på rörelsenivå där rörelsemarginalen (ebita) ökar till fina 18,3 procent (14,1). Att marginalen skulle vässas är däremot inte överraskande då Ericsson nu för nionde raka kvartalet visat att besparingsprogrammet ger effekt. Det är däremot klart över min och marknadens förväntningar, och det trots att de höglönsamma patent- och licensintäkter var snäppet lägre.

Marginalmålet närmar sig

Dagens kvartal gör att man på allvar kan börja lita till det finansiella målet för rörelsemarginalen på 15-18 procent, där man når 14,9 procent för 2025 justerat för engångsvinsten från avyttringen av iconect.

De annonserade nedskärningarna tidigare förvånar mig lite mot bakgrunden av dagens solida organiska tillväxt. Dock flaggar ledningen för en fortsatt trög marknad för mobila nätverk och lite klenare än det normala säsongsmönstret för mjukvara och tjänster i det kommande kvartalet. Företagsmarknaden och verksamhetskritiska nät väntas däremot växa. Man ska nog se det som att tillväxten framöver fortfarande kommer vara dämpad men att Ericsson kan leverera på efterfrågan och produktutveckling med färre anställda tack vare en effektivare organisation och AI. Därmed kan marginalerna bibehållas eller fortsatt öka någon procentenhet.

Kassaflödet är också starkt i kvartalet där minskningen mot fjolåret enkom är hänförligt till rörelsekapital. Så frågan är nu vad styrelsen ska göra med med det kassaflödet som lagts på hög och gett Ericsson en nettokassa på 61 miljarder.

Svaret är att organiska investeringar är första prioriteten där AI och försvarssektorn lyfts fram i dagens rapport där man ser ökad efterfrågan eftersom mobila nät och stabilitet är kritiskt. 5G och senare 6G kommer krävas men också bättre nät där Kina har en framskjuten position och resten av världen måste investera mer.

Utdelning och återköp

Så organiska initiativ är prioriterat, men den starka kassapositionen gör också att mindre förvärv är aktuellt samt en stabil och ökande utdelning där utdelningen föreslås höljas till 3 kr (2,85). Dessutom ska ett återköpsprogram på upp till 15 miljarder sjösättas. Tillsammans med utdelningen återförs därmed 25 miljarder till aktieägarna.

Det är en fullt rimlig ansats och prioriteringsordningen är helt i sin ordning, men givet att både utdelning och återköpen löper över hela året så borde man också gjort en extrautdelning. Det finns ingen anledning att Ericsson som har så starka kassaflöden ska sitta på en nettokassa som genom året kommer ligga över 50 miljarder.

Det är egentligen enda invändningen jag har mot dagens besked. Överlag en riktigt stark rapport och ett vettigt kapitalallokeringsförfarande. Jag har varit positiv till Ericsson sedan andra kvartalets rapport, då aktien värderas till ensiffriga multiplar. Den fina marginalutvecklingen och nu med organisk tillväxt gör att jag inte ser någon anledning att ändra den åsikten idag.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;